Mesto Košice žiada od zhotoviteľa Slaneckej cesty miliónové odškodnenie
Mesto Košice si pre nedodržanie termínu dokončenia Slaneckej cesty uplatnilo voči zhotoviteľovi pokutu vo výške viac ako 1,4 milióna eur. Ako pre agentúru SITA ďalej uviedlo oddelenie strategického rozvoja košického magistrátu, mesto si voči zhotoviteľovi za nedodržanie termínu uplatnilo aj nárok na náhradu škody pre nemožnosť dofinancovať dielo schváleným nenávratným finančným príspevkom.

V tomto prípade ide o sumu bezmála 929-tisíc eur. Oddelenie strategického rozvoja doplnilo, že ich postup pri uplatňovaní sankcií voči zhotoviteľovi na základe predložených dokladov posudzuje riadiaci orgán. „Zároveň voči zhotoviteľovi bol uplatnený Jednostranný zápočet – započítanie pohľadávky mesta Košice s Pohľadávkou spoločnosti Doprastav, a.s. Zostatok pohľadávky mesta Košice po zápočte predstavuje sumu 817 401 eur,“ doplnil magistrát.
Slanecká cesta bola v polovici tohtoročného júna daná do predčasného užívania. Skolaudovaná zatiaľ nie je, rozhodnutie o predčasnom užívaní nadobudlo platnosť 15. júna. Časť stavby sa ale nachádza v ochrannom pásme elektrického vedenia a pre kolaudáciu treba vykonať prekládku vedenia vysokého napätia. Cena diela aj s cyklochodníkom a zastávkami bola 18,5 milióna eur s DPH. Pôvodné termíny dokončenia v auguste 2023, a neskôr v decembri minulého roka sa nepodarilo dodržať. Samospráva na stavbu získala i nenávratný finančný príspevok z Integrovaného regionálneho operačného programu.
Zdroj:(SITA,kl)
Odporúčané články

Dnes bude na Slovensku slnečno, miestami prechodne zväčšená oblačnosť. Najvyššia denná teplota bude dosahovať 16 až 22 stupňov Celzia.

11. apríl je Svetový deň Parkinsonovej choroby, ktorou trpí odhadom až 10 miliónov ľudí na svete a 20 tisíc na Slovensku. Najčastejšími príznakmi sú tras, svalová stuhnutosť či problémy s rovnováhou, a to najmä u seniorov. Svetový deň Parkinsonovej choroby sa pripomína od roku 1997 a jeho symbolom sa stal červený tulipán.

Európa sa môže ocitnúť vo vodnej kríze, kedy dostupnosť vody nebude samozrejmosťou. Vodárenská infraštruktúra v celej Európe, nielen na Slovensku, je zastaraná a vyžaduje si obrovské investície. Riešenie tejto situácie bez využitia inovatívnych foriem financovania, či zapojenia súkromného sektora nebude možné. A to zas nebude možné bez odpolitizovania témy a zreálnenia regulácie. Vyplynulo to z diskusie za okrúhlym stolom na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli venovanej European Water Resilience Strategy – EWRS (Európskej stratégii vodnej odolnosti). Tá sa prirodzene dotýka aj Slovenska.