Ministerstvo kultúry predložilo návrh zmien RTVS. Chystá sa viacero zmien
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky predložilo v pondelok (11. 3.) návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase (RTVS), ktorý smeruje do medzirezortného pripomienkového konania. Podľa tohto návrhu sa má zriadiť verejnoprávna inštitúcia Slovenská televízia a rozhlas, ktorá nahradí súčasný Rozhlas a televíziu Slovenska.

Zmeny vo vedení RTVS
Podľa tohto návrhu by sa riaditeľ RTVS volil novým spôsobom. Po novom už nebude voliť generálneho riaditeľa verejnoprávneho vysielateľa Národná rada SR, ale novovzniknutá Rada Slovenskej televízie a rozhlasu. Sedemčlenná rada, z ktorej troch členov nominuje minister kultúry a ďalších štyroch volí parlament, by mala právomoc rozhodovať o výbere generálneho riaditeľa.
Okrem toho má vzniknúť Programová rada Slovenskej televízie a rozhlasu, ktorá bude mať za úlohu dohliadať na dodržiavanie verejnoprávneho charakteru vysielania, pričom jej väčšinu (9 z 11 členov) bude voliť a odvolávať Národná rada Slovenskej republiky. Dvoch členov by mali vyberať spomedzi seba zamestnanci telerozhlasu.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Ďalšia BÚRLIVÁ DISKUSIA na zastupiteľstve, na magistráte sa objavil aj Glück, známy z bitky s MATOVIČOM
„Zmeny vyplývajú z negatívnych skúseností získaných z doterajšej viac ako trinásťročnej aplikácie zákona. o Rozhlase a televízii Slovenska a komparácie skúseností z fungovania verejnoprávnych inštitúcií v zahraničí, predovšetkým v Európe,“ píše sa v dôvodovej správe k návrhu.
Návrh zákona reaguje aj na zmenu financovania
Návrh zákona reaguje aj na nedávnu zmenu financovania RTVS, keďže od roku 2023 boli zrušené koncesionárske poplatky a financovanie prešlo úplne pod štát. Rezort uviedol, že návrh znovu zavádza systém zmluvy so štátom, prostredníctvom ktorej sa Slovenská republika zaväzuje, že RTVS musí použiť poskytnuté štátne financie výlučne na verejnoprospešné programy alebo na vylepšenie technickej infraštruktúry verejnoprávnej inštitúcie.
Zdroj: SITA (ma), NM
Odporúčané články

Mesto Košice odložilo podanie týkajúce sa petície za odstránenie komunistických symbolov z pomníka na Námestí osloboditeľov. Vyplýva to z oznámenia výsledku vybavenia petície, ktoré je dostupné na stránkach mesta. Samospráva argumentuje tým, že podanie z 27. januára tohto roka nemožno akceptovať z formálneho hľadiska.

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky Igor ŠIMKO (HLAS – SD) a Andrej SITKÁR (SMER – SSD) vystúpili na verejnej diskusii týkajúcej sa budúcnosti Košíc a menšieho počtu mestských častí ako je to dnes. Diskusiu zorganizovala Katedra politológie Filozofickej fakulty UPJŠ a OZ Res Publica s účasťou viac ako 80 ľudí z celého politického spektra aj akademickej obce, či starostov. Predstavili svoj model 6 mestských častí a zároveň zmeny v Zákone o meste Košice, ktoré majú previezť 2.najväčšie mesto touto transformáciou samosprávy a ušetrením miliónov EUR Košičanov. Tie sa môžu investovať práve do hmatateľných služieb obyvateľom. Rozhodnutie je potrebné prijať do októbra 2025, keďže zmeny územnej povahy môžu byť prijaté do 1 roka pred konaním nasledujúcich volieb.

Na základnej škole (ZŠ) Mateja Lechkého 4 na Sídlisku KVP vládne od januára čulý stavebný ruch. Mesto prerába nevyužívané priestory školy, v ktorých sa po rekonštrukcii vytvorí elokované pracovisko neďalekej materskej školy (MŠ) Húskova 45 s cieľom rozšíriť jej kapacitu. V nových priestoroch vznikne jedna trieda škôlky pre 20 detí.