Na poľsko-slovenské projekty v kraji vyčlenia viac ako pol milióna eur
Na území Prešovského kraja zrealizujú samosprávy a občianske združenia vďaka poľsko-slovenskej spolupráci ďalšie projekty za viac ako pol milióna eur. Schválených je 16 nových malých projektov v rámci Programu Interreg Poľsko – Slovensko. Zamerané sú na budovanie cezhraničných partnerstiev a spoločnej identity ľudí žijúcich v pohraničí. Vznikne napríklad nový sieťový systém pre subjekty kultúrneho sektora a na oboch stranách hranice sa prepoja remeselníci.
Ako informovala hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Daša Jeleňová, Výbor pre malé projekty zriadený PSK ako správcom Fondu malých projektov rozdelil na tieto projekty na svojom minulotýždňovom rokovaní prostriedky v celkovom objeme 1,031 milióna eur. „Z tohto balíčka sa konkrétne na území kraja prefinancuje vyše 500-tisíc eur. Mestá, obce a občianske združenia budú realizovať projekty v oblasti budovania spolupráce a podpory cezhraničných iniciatív, ktoré prispejú k zlepšeniu kvality života v pohraničnej oblasti. Podporili sa aj projekty zamerané na výmenu dobrej praxe v oblasti životného prostredia,“ poznamenal predseda PSK Milan Majerský.
Správa a údržba ciest PSK sa vďaka získaných prostriedkom zameria na skvalitňovanie diagnostiky v pohraničí, nezisková organizácia Združenie pre rozvoj regiónu v Prešove prinesie s poľským partnerom a mestom Stará Ľubovňa príbehy spoza hraníc. Občianske združenie Take naše z Veľkého Šariša zrealizuje zámer Ľudia pre ľudí, vďaka ktorému zaktivizuje a prepojí remeselníkov v pohraničnej oblasti Horného Zemplína, Beskid Niski a Bieszczad. Európske zoskupenie územnej spolupráce Tatry vytvorí spoločnú integrovanú stratégiu integrovaného rozvoja regiónu Tatier do roku 2030 s perspektívou do roku 2050. „Zacieli na posilnenie a rozvoj spolupráce medzi poľskými a slovenskými inštitúciami a organizáciami z rôznych sektorov, čo povedie k lepšej integrácii a rozvoju cezhraničného priestoru v okolí Tatier,“ konkretizovala Jeleňová.
Karpatské centrum spolupráce vo Svidníku prinesie tvorbu nového sieťového systému pre subjekty kultúrneho sektora. Ďalší schválený projekt spropaguje efekty cezhraničnej spolupráce medzi Zväzkom Euroregión Tatry v Novom Targu a Združením Euroregión Tatry vo Svidníku. Na vidiecke regióny sa spolu s poľským partnerom a Regionálnou značkou Horný Zemplín v Hencovciach zameria MAS Pod hradom Čičva z Kladzian. Katolícke pedagogické a katechetické centrum Poprad zrealizuje inovatívne vzdelávanie v slovensko-poľskom pohraničí pre učiteľov a pracovníkov s mládežou. Centrum voľného času v Starej Ľubovni bude ako partner projektu budovať medzigeneračné mosty Popradskej rokliny.
Svoje zámery s poľskými partnermi uskutočnia aj viaceré obce Prešovského kraja, konkrétne Pečovská Nová Ves (okres Sabinov), Kapušany (okres Prešov), Rakúsy a Veľká Franková (okres Kežmarok), Plaveč (okres Stará Ľubovňa) a mesto Spišská Belá.
Zdroj: (SITA,ks)
Odporúčané články
Prešovská univerzita (PU) pripravuje v spolupráci so základnými a strednými školami z celého východného Slovenska unikátny rádiový kontakt priamo s posádkou Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Spojenie so sprievodným programom ponesie názov Deň vo vesmíre. Vedecko-popularizačné podujatie sa uskutoční v priebehu januára.
Sumu 340-tisíc eur rozdelí mesto Prešov v roku 2025 na podporu kultúry, športu a sociálnu oblasť. Ako informovala tlačová referentka Mestského úradu v Prešove Lenka Šitárová, o dotácie na tieto tri oblasti môžu záujemcovia požiadať radnicu do soboty 1. marca.
Výzva Participatívny rozpočet PSK, v ktorej o rozdelení časti verejných zdrojov rozhoduje široká verejnosť, vstúpila do štvrtého ročníka. Alokácia v rámci grantového programu je vo výške 438-tisíc eur.