Nebudete v deň volieb na mieste trvalého bydliska? Takto môžete voliť prezidenta aj v inom meste
V rámci nadchádzajúcich prezidentských volieb na Slovensku, ktorých prvé kolo sa uskutoční už túto sobotu, 23. marca 2024, majú voliči možnosť požiadať o hlasovací preukaz. Tento dokument umožňuje hlasovanie mimo obvodu trvalého pobytu, čo je nevyhnutné pre tých, ktorí sa v deň volieb nemôžu zúčastniť hlasovania vo svojom volebnom okrsku.

Kde a dokedy je možné požiadať o hlasovací preukaz?
Záujemcovia o hlasovací preukaz musia podať žiadosť najneskôr do piatka, 22. marca, na mieste svojho trvalého pobytu a to v rámci úradných hodín. Podanie žiadosti o hlasovací preukaz je možné aj prostredníctvom splnomocnenca, čo zabezpečuje flexibilitu pre voličov, ktorí sa nemôžu dostaviť osobne. V tomto prípade je potrebné vyplniť žiadosť s údajmi o voličovi (meno a priezvisko, rodné číslo, štátna príslušnosť, adresa trvalého pobytu, adresa doručenia preukazu).
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: PRVÉ PREKVAPENIE prezidentských volieb: Danko sa vzdal v prospech HARABINA!
V prípade, že volič poverí na prevzatie hlasovacieho preukazu inú osobu, musí vo svojej žiadosti uviesť meno, priezvisko a číslo občianskeho preukazu tejto osoby. Na žiadosti voliča nemusí byť úradne overený podpis. Osoba, ktorá má preukaz prevziať, preukazuje svoju identitu občianskym preukazom a potvrdzuje prevzatie preukazu vlastnoručným podpisom. Okrsková volebná komisia voličovi vo volebnej miestnosti hlasovací preukaz odoberie a následne ho zapíše do zoznamu voličov.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: PROFILY prezidentských kandidátov: Ivan Korčok, diplomat s ambíciami
,,Hlasovací preukaz je platný len pre ten deň konania volieb, ktorého dátum je na ňom uvedený a len spolu s občianskym preukazom. Hlasovací preukaz sa vydáva iba raz, volič by s ním preto mal nakladať opatrne,” uviedlo Ministerstvo vnútra SR. V prípade straty alebo odcudzenia preukazu, obec vydá hlasovací preukaz len raz.
Hlasovanie bez trvalého pobytu na Slovensku
Súčasná legislatíva týkajúca sa prezidentských volieb neumožňuje hlasovanie prostredníctvom pošty, hlasovanie je prípustné výhradne v rámci volebných miestností nachádzajúcich sa na území Slovenskej republiky. Slovenský občan bez trvalého pobytu na Slovensku je oprávnený hlasovať v ľubovoľnej volebnej miestnosti, ak preukáže svoju totožnosť platným cestovným pasom SR. Súčasne musí predložiť čestné vyhlásenie potvrdzujúce, že jeho trvalé bydlisko sa nachádza mimo územia Slovenska. Na webovej stránke Ministerstva vnútra SR je k dispozícii vzor čestného vyhlásenia, ktorý môže volič získať aj od okrskovej volebnej komisie v deň volieb. Podpis na tomto vyhlásení nie je potrebné úradne overovať.
Zdroj: Ministerstvo vnútra SR
Odporúčané články

Vzácne životné jubileum si minulý týždeň pripomenula pani Alžbeta Šolteszová, obyvateľka mestskej časti Košice – Barca. Pri príležitosti jej 100. narodenín ju osobne navštívili starosta mestskej časti Ing. Gabriel Krištof a prednostka miestneho úradu PhDr. Mária Kmecová.

Novozvolený pápež Lev XIV., vlastným menom Robert Francis Prevost Martinez, má hlboký vzťah k Slovensku. Ako bývalý generálny predstavený Rádu svätého Augustína sa významne zaslúžil o rozvoj augustiniánskej prítomnosti v Košiciach a podporil výstavbu kláštora a Kostola svätej Rity v mestskej časti Košická Nová Ves.

Len nedávno sme na facebookovej stránke KOŠICE: DNES zdieľali video, v ktorom na Hlavnej ulici tancovali mladí Košičania a Košičanky. Táto udalosť je už roky neoddeliteľnou súčasťou májových dní v našom meste. Tanečníci mali na sebe oblečené tričká s farbami žltá a modrá, čo množstvo ľudí v komentároch pod príspevkom prijalo negatívne. Tieto farby sa totiž často spájajú s podporou Ukrajiny avšak pravdou je, že táto farebná kombinácia je aj oficiálnou súčasťou identity mesta Košice už roky.