Od budúceho roka by mohol platiť úplný zákaz ochutených nikotínových výrobkov
Od budúceho roka by mohol platiť úplný zákaz ochutených nikotínových výrobkov, ktoré sú atraktívne pre deti. Informoval o tom minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD), ktorý chce presadiť aj zákaz predaja jednorazových elektronických cigariet.

Ako uviedol, svojimi obalmi sú tieto výrobky atraktívne pre deti aj mladistvých, a týmto krokom chce tak v spolupráci s odborníkmi chrániť ich zdravie. Predložili preto do legislatívneho procesu návrh k zmene zákona o výrobe, označovaní a predaji tabakových výrobkoch a súvisiacich výrobkov a zákona o ochrane nefajčiarov a ochrane mladistvých. Cieľom je tak chrániť deti pred novými nikotínovými produktmi.
Minister súčasne upozornil na výsledky prieskumov a kontrol, ktoré hovoria o tom, že sa deti a mladiství k nikotínovým produktom vedia dostať veľmi jednoducho. Ako Šaško podotkol, elektronické cigarety či nikotínové vrecúška sa čím ďalej tým viac stávajú imidžovou záležitosťou a stanovujú dokonca trendy v rámci vekovej skupiny tínedžerov. Upozornil, že viac ako 35 percent mladistvých má skúsenosti s fajčením elektronických cigariet s nikotínom, čo je podľa neho alarmujúci výsledok. Rovnako poukázal na výsledky kontrol Slovenskej obchodnej inšpekcie. Tie hovoria o tom, že pre deti a mladistvých nie je náročné sa k takýmto produktom dostať. „Výsledky kontroly ukázali, že si ich dokáže v našom priestore kúpiť viac ako štvrtina detí,” informoval Šaško a spresnil, že k týmto výrobkom sa dokáže dostať 28 percent detí. Ide teda o každé štvrté dieťa, čo je podľa ministra zdravotníctva neakceptovateľné, a preto je podľa neho potrebné obmedziť dostupnosť týchto výrobkov mladistvým. „Je doslova alarmujúce, že podľa prieskumov minimálne štvrtina mladej populácie denne užíva nejakú formu nikotínu. Každé štvrté dieťa na Slovensku tak trpí závislosťou,” doplnil Šaško.
Medzi najdôležitejšie zmeny, ktoré prináša návrh zákona patrí zákaz predaja jednorazových elektronických cigariet, a teda takých, ktoré nie sú opakovane nabíjateľné. Ďalej je to zákaz predaja ochutených výrobkov a náplní do elektronických cigariet, plniacich fľaštičiek, bylinných výrobkov a nikotínových vrecúšok bez obsahu tabaku s výnimkou príchute mentolu, mäty a tabaku. Ministerstvo vysvetlilo, že mentolové, mätové a tabakové príchute nie sú často vyhľadávané mladistvými. Súčasne majú význam pre dospelých, pre ktorých môžu byť prostriedkom na ceste prestať fajčiť. Návrhom zákona chce rezort zdravotníctva ďalej zakázať poskytovať spotrebiteľom akékoľvek ekonomické výhody pri nákupe formou tovaru a služieb, ktoré s ich používaním priamo nesúvisia, ako napríklad nápoje, pivo, puzdro na zariadenie a podobne. Súčasne sa zvýšia sankcie a zavedie sa aj zákaz predaja súvisiacich predmetov, ktoré sa obvykle predávajú s tabakovými výrobkami, ako napríklad cigaretové papieriky, obaly, filtre či kryty osobám mladším ako 18 rokov.
O návrhu podľa slov ministra aktuálne prebieha diskusia. Ako priblížil, inšpirovali sa postupom, ktorý zavádzajú viaceré štáty EÚ. Minister je súčasne presvedčený, že podstatu a cieľ tohto zámeru nie je možné namietať. „Cieľ je politicky a spoločensky absolútne nadstranícky a očakávam preto širokú podporu celej spoločnosti a naprieč politickým spektrom,” vyhlásil Šaško. Súčasne v súvislosti s konsolidáciou verejných financií upozornil, že finančný výpadok bude v tomto prípade minimálny a bez dopadu na tento rok, keďže zákon by mal v ideálnom prípade vstúpiť do platnosti od budúceho roka. Schváleniu totiž podľa ministra bude predchádzať riadna diskusia, riadny legislatívny proces a riadne pripomienkové konanie.
Minister si súčasne uvedomuje, že ide o citlivú tému. „Chcem veľmi jasne a verejne vopred oznámiť všetkým potenciálnym lobistom, tabakovým spoločnostiam alebo rôznym záujmovým skupinám, aby sa na mňa ani na mojich kolegov v procese nepokúšali vyvíjať žiaden tlak, pretože neuspejú, a my neustúpime,” uzavrel Šaško s tým, že touto legislatívnou zmenou sa rozhodli podať pomocnú ruku celému Slovensku, spoločnosti a predovšetkým deťom.
Zdroj:(SITA,kv/FG)
Odporúčané články

Na viacerých košických sídliskách boli v posledných dňoch objavené nebezpečné predmety, ktoré ohrozujú psov. Miestni obyvatelia hlásia nálezy špendlíkov, žiletiek a iných ostrých predmetov ukrytých v potrave, ako sú párky či špekačky, na miestach, kde sa zvyčajne venčia domáci miláčikovia.

Európa sa môže ocitnúť vo vodnej kríze, kedy dostupnosť vody nebude samozrejmosťou. Vodárenská infraštruktúra v celej Európe, nielen na Slovensku, je zastaraná a vyžaduje si obrovské investície. Riešenie tejto situácie bez využitia inovatívnych foriem financovania, či zapojenia súkromného sektora nebude možné. A to zas nebude možné bez odpolitizovania témy a zreálnenia regulácie. Vyplynulo to z diskusie za okrúhlym stolom na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli venovanej European Water Resilience Strategy – EWRS (Európskej stratégii vodnej odolnosti). Tá sa prirodzene dotýka aj Slovenska.

Viaceré mestá a obce v Košickom kraji sa v týždni od 31. marca do 4. apríla musia pripraviť na dočasné prerušenie dodávky elektrickej energie. Dôvodom sú plánované práce na zariadeniach distribučnej sústavy spoločnosti Východoslovenská distribučná (VSD).