Pápež František zomrel vo veku 88 rokov
Pápež František, vlastným menom Jorge Mario Bergoglio, zomrel 21. apríla 2025 vo veku 88 rokov v rezidencii Casa Santa Marta vo Vatikáne.

Podľa portálu nbcnews.com, smrť prvého jezuitského a juhoamerického pápeža, ktorý od roku 2013 viedol Katolícku cirkev, oznámil kardinál Kevin Farrell v pondelok ráno o 9:45. „S hlbokým smútkom musím oznámiť smrť nášho Svätého Otca Františka. Dnes o 7:35 ráno sa rímsky biskup František vrátil do domu Otca,“ uviedol Farrell.
František, ktorý sa narodil 17. decembra 1936 v Buenos Aires, viedol cirkev s dôrazom na pokoru, inklúziu a starostlivosť o chudobných, migrantov a marginalizované skupiny. Počas svojho pontifikátu čelil odporu konzervatívcov za svoje reformné kroky, vrátane ústretovosti voči LGBTQ+ komunite a kritiky klimatických zmien. Jeho úmrtie, ktoré nasledovalo po dlhom boji s pneumóniou a inými zdravotnými problémami, otvára cestu pre konkláve, ktoré zvolí nového pápeža.
Život a odkaz Františka
Jorge Mario Bergoglio, syn talianskych emigrantov, pracoval ako vyhadzovač, upratovač a chemik predtým, ako sa v roku 1969 stal jezuitským kňazom. V roku 1998 sa stal arcibiskupom Buenos Aires a v roku 2001 ho pápež Ján Pavol II. vymenoval za kardinála. V roku 2013, po historickej rezignácii Benedikta XVI., sa stal 266. pápežom, prvým jezuitom a prvým neeurópskym pápežom po viac ako tisícročí.
František prevzal vedenie cirkvi v čase škandálov spojených so sexuálnym zneužívaním a finančnými problémami. Na rozdiel od konzervatívneho Benedikta XVI. sa zameral na reformy, ktoré mnohých tradičných katolíkov pobúrili. Jeho slová „Kto som ja, aby som súdil?“ o homosexuálnych kňazoch a jeho umývanie nôh utečencom rôznych vierovyznaní v roku 2016 mu vyslúžili prezývku „ľudový pápež“. V roku 2015 ako tretí pápež navštívil Biely dom a ako prvý vystúpil pred Kongresom USA, kde vyzval na boj proti klimatickým zmenám.
Zdravotné problémy a posledné dni
František dlhé roky bojoval s chronickými zdravotnými problémami, vrátane odstránenia časti pľúc v mladosti, divertikulitídy, bronchitídy a obojstrannej pneumónie. V posledných rokoch používal invalidný vozík kvôli bolestiam kolien a chrbta. V februári 2025 bol hospitalizovaný v nemocnici Gemelli v Ríme kvôli bronchitíde, ktorá prerástla do vážnej pneumónie. Po 38 dňoch bol 23. marca prepustený, no jeho stav zostal krehký. Počas hospitalizácie čelil štyrom respiračným krízam, pričom jedna z nich, 28. februára, ho takmer stála život. Napriek tomu sa 20. apríla, na Veľkonočnú nedeľu, krátko ukázal verejnosti v papamobile na Námestí sv. Petra. Zomrel nasledujúci deň, na Veľkonočný pondelok, o 7:35 ráno.
Pohreb a konkláve
Podľa Františkových želaní bude jeho telo vystavené v otvorenej rakve v Bazilike sv. Petra, kde sa veriaci budú môcť rozlúčiť. Na rozdiel od väčšiny pápežov, ktorí sú pochovaní vo Vatikáne, František bude pochovaný v Bazilike Santa Maria Maggiore, ku ktorej mal osobný vzťah. V roku 2024 aktualizoval liturgické pravidlá pre pápežské pohreby, ktoré určia priebeh jeho pohrebnej omše.
Konkláve, ktoré zvolí nového pápeža, sa zvyčajne začína 15 až 20 dní po smrti pontifika. František vymenoval takmer 80 % kardinálov voliteľov, čo zvyšuje pravdepodobnosť, že jeho nástupca bude pokračovať v jeho progresívnej vízii, hoci konzervatívne krídlo cirkvi môže odporovať. Proces výberu prebehne v prísnej izolácii vo Vatikáne, pod vedením kardinála Giovanniho Battistu Re, dekana Kolégia kardinálov.
Reakcie a odkaz
Františkova smrť vyvolala vlnu smútku medzi 1,4 miliardami katolíkov na celom svete. Na sociálnej sieti X ho používatelia označovali za „najpokrokovejšieho pápeža“ svojej doby a vyjadrovali sústrasť. Jeho odkaz – zameraný na milosrdenstvo, inklúziu a starostlivosť o marginalizovaných. Františkova smrť na Veľkonočný pondelok, v čase osláv zmŕtvychvstania, symbolicky uzatvára jeho pontifikát, ktorý priniesol nádej a výzvy pre modernú cirkev.
Odporúčané články

Z dôvodu konania 6. ročníka podujatia Runway Run Košice na Letisku Košice dňa 25. apríla 2025 (piatok) bude posilnená linka 23 v čase od 17:00 do 23:00 hod.

Východoslovenská distribučná, a.s. (VSD) oznamuje plánované odstávky elektrickej energie v Košickom kraji na týždeň od 5. do 11. mája 2025. Prerušenia distribúcie prúdu sú nevyhnutné z dôvodu údržby, modernizácie a opráv distribučnej sústavy. Odberatelia v nižšie uvedených lokalitách by mali v daných termínoch počítať s obmedzením dodávky elektriny.

Na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach zavŕšili tretiu etapu rozsiahlej modernizácie priestorov Právnickej fakulty. Ako informovala hovorkyňa UPJŠ Laura Hoľanová, modernizáciou prešli štyri prednáškové miestnosti v priestoroch fakulty na Kováčskej ulici v Košiciach. Ozrejmila, že cieľom bolo architektonicky a dizajnovo zjednotiť a zmodernizovať interiéry učební.