Poslanci odignorovali KRITIKOV, občanom schválili daňový bonus na hypotéky
Parlament schválil pomoc ľuďom s hypotékami, a to aj napriek tomu, že sa na návrh zosypala vlna kritiky. Štát schválenou legislatívou reaguje na nárast mesačných splátok klientov po refixácii úrokovej sadzby.

BONUS ZA TOHTOROČNÉ HYPOTÉKY
V parlamente sú zaradené dva zákony, poslanci schválili ten, ktorý sa týka pomoci formou daňového bonusu za tohtoročné hypotéky.
Pre ľudí, ktorým v roku 2023 po refixácii hypotéky narástli úroky a teda aj splátka, pomôže rezort financií formou daňového bonusu. Štát klientovi preplatí 75 % z nárastu splátky, a to do maximálnej výšky 150 eur mesačne, teda 1 800 eur ročne. Žiadateľ však musí splniť podmienky. Jeho maximálny príjem môže dosahovať najviac 1,6-násobok priemernej mzdy. Ide o nominálnu sumu hrubého príjmu maximálne 2 086,4 eura za rok 2022.
POMOC LEN NA JEDNU ZMLUVU A NEHNUTEĽNOSŤ
V prípade, ak je na úverovej zmluve spoludlžník, napríklad manžel či manželka, táto hranica sa zdvojnásobuje. Ich spoločný hrubý príjem nesmie presiahnuť sumu 4 172,8 eura. Pomoc si môže záujemca uplatniť len na jednu úverovú zmluvu a jednu nehnuteľnosť. V prípade, ak je na nehnuteľnosť viacero úverov, pomoc je možné uplatniť len na jeden úver. Zároveň platí, že daná nehnuteľnosť musí slúžiť na bývanie a nesmie sa prenajímať. Pomoc nie je možné čerpať pri refinancovaní hypotéky v inej banke.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Veľké ZVYŠOVANIE dôchodkov. Počas najbližších troch rokov dôjde k zmenám
Daňový bonus si záujemca uplatní v daňovom priznaní za rok 2023, ktoré bude podávať v roku 2024. Ak zamestnanec nepodáva daňové priznanie za rok 2023, uplatní mu ho zamestnávateľ v rámci vykonania ročného zúčtovania za rok 2023 v roku 2024, na základe doručeného potvrdenia od banky.
(sita, br)
Odporúčané články

Mladí Slováci sa od rodičov osamostatňujú pomerne neskoro, tesne pred dovŕšením 31 rokov. Potvrdili to nové čísla Eurostatu za rok 2024. „Je to je druhý najvyšší vek spomedzi všetkých krajín Európskej únie,“ skonštatoval analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Na prvom mieste sa nachádza Chorvátsko s vekom nad 31 rokov, v tesnom závese za Slovenskom sa nachádza Španielsko a Taliansko. Priemerný vek odchodu z domu v rámci krajín Európskej únie je asi 26 rokov.

V prvom štvrťroku 2025 vzrástli ceny bývania o štyri percentá oproti predchádzajúcemu štvrťroku. K najvýraznejšiemu zdražovaniu prišlo medzi decembrom a januárom a týkalo sa predovšetkým starších bytov. Vyplýva to z aktuálnej správy analytika Národnej banky Slovenska Romana Vrbovského. Podľa neho sa ceny bytov už nachádzajú na vyššej úrovni ako v roku 2022.

Od 1. mája 2025 vstupujú do platnosti úpravy tarifného systému Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK), ktoré sa dotknú najmä krátkych vzdialeností, doplnkových služieb a horskej dopravy vo Vysokých Tatrách.