Poslancom Starého Mesta “rupli nervy”: Starostovi Petrovčíkovi VYSLOVILI NEDÔVERU, aha, kto ho podržal!
Finančná situácia je kritická nielen v meste Košice, ale aj v jeho jednotlivých mestských častiach. Dôkazom toho je situácia a napätie, ktoré v MČ Košice – Staré Mesto vyvrcholili utorkovým mimoriadnym rokovaním.
ODVOLAŤ HO NEVEDIA
Na tomto zasadnutí totiž niektorí poslanci symbolicky vyslovili nedôveru starostovi Igorovi Petrovčikovi. Obdobná situácia nastala prednedávnom aj počas zasadnutia mesta Košice, keď rovnako symbolicky bola vyslovená nedôvera primátorovi Jaroslavovi Polačekovi.
Tento krok je považovaný za deklaratívne uznesenie, keďže miestne zastupiteľstvo nemá právomoc starostu odvolať. Kritika voči starostovi sa týkala viacerých oblastí, od neplnenia rozpočtu až po sporné zmeny v odmeňovaní poslancov.
PROBLÉM S ODMENAMI
Eva Hulmečíková, poslankyňa miestneho zastupiteľstva, zdôraznila problémy s plnením rozpočtu ako hlavný dôvod vyslovenia nedôvery. “Nielen rozpočet v roku 2023, ale ani 2022 nebol naplnený. Hlavne tie pasáže, ktoré sú službou občanom,” vyjadrila sa poukazujúc na nedostatky v hospodárení mestskej časti.
Miestne zastupiteľstvo prelomilo veto i v prípade uznesenia o hospodárení a zmenách programového rozpočtu ku koncu minulého roka, ktoré starosta nepodpísal. Práve v ňom skonštatovali neuspokojivý stav v plnení rozpočtu na rok 2023, ako aj pri postupe a príprave projektových dokumentácií pre revitalizáciu vnútroblokov. Čo sa týka zmien v odmeňovaní poslancov, Hulmečíková to považuje za spresnenie doterajších pravidiel.
“Keď vám niekto zoberie príjem, s ktorým ste rátali – a ako vyzerá, niektorí možno pre to aj vstupovali do politiky-, tak ak ho nedostanú, logicky sú z toho nervózni,” reagoval starosta na vyslovenie nedôvery. “Ja sa pohybujem v uliciach, mňa ľudia volili a naďalej ma podporujú. Pre mňa je dôležité, čo mi hovoria v uliciach, a nie že si tu niektorí miestni poslanci riešia svoje ‘mindráky’,” dodal.
Ako spresnil, poslanci dostali druhý mesiac namiesto 500 eur v čistom sumu 70 eur. “Na Slovensku berú najvyššiu poslaneckú odmenu. Povedal som si, že ak vážne nie je z čoho, poďme sa rozprávať o šetrení – a musíme začať vo vlastnej kuchyni,” povedal. Tvrdí tiež, že o kvalite práce niektorých poslancov napovedá aj ich dochádzka.Mimoriadne rokovanie sa tiež dotklo otázok financovania a odmeňovania poslancov. Petrovčik upozornil na to, že poslanci dostali v druhom mesiaci namiesto pôvodných 500 eur v čistom sumu 70 eur. “Na Slovensku berú najvyššiu poslaneckú odmenu. Povedal som si, že ak vážne nie je z čoho, poďme sa rozprávať o šetrení – a musíme začať vo vlastnej kuchyni,” vyhlásil s odkazom na nutnosť šetriť.
PODRŽAL HO
Veľkým kritikom starostu Petrovčíka je aj poslanec Michal Djordjevič, ktorý sa však pri hlasovaní o vyslovení nedôvery zdržal. Ako uviedol pre náš portál, považuje to len za zdrap papiera a zbytočné, symbolické gesto. “Urobil som to aj napriek tomu, že už druhý mesiac po sebe prišlo všetkým poslancom iba dvadsať percent odmeny, ktorú bezdôvodne starosta kráti kvôli šetreniu. Na vlastnom plate však nešetrí. Nikto mu nezakazuje napríklad vzdať sa platu v prospech mestskej časti. Rovnako to platí aj pre najlepšie plateného zástupcu starostu na území celej Slovenskej republiky. Na sebe nešetria, na druhých áno. Ak bude starosta takto pokračovať, môže ho čakať budúcnosť ako bývalého starostu Sídliska KVP Halenára, ktorému aj ľudia vo voľbách vystavili jasné vysvedčenie. Nemám pocit, že by sa starosta Petrovčík išiel v poslednej dobe roztrhať od práce,” uzavrel.