Prešovské bábätká v roku 2023: Takmer 2 500 pôrodov, z toho 33-krát sa narodili DVOJIČKY
Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J.A. Reimana v Prešove zaznamenali v roku 2023 takmer 2 500 pôrodov, 33-krát išlo o dvojičky.

SOFIA A TOMÁŠ
Najplodnejším mesiacom bol vlani apríl, keď mali 224 pôrodov a narodilo sa pri nich 228 detí. Medzi novorodencami dominovali s dievčenským menom Sofia a s chlapčenským Tomáš.
Ako informovala hovorkyňa FNsP v Prešove Martina Pavliková, hoci štatistiky pôrodnosti hovoria o vlaňajšom miernom poklese počtu pôrodov aj narodených detí, gynekologicko-pôrodnícke oddelenie prešovskej nemocnice patrí medzi najvyťaženejšie v regióne. ,,V roku 2023 sme zaznamenali na oddelení gynekológie a pôrodníctva celkovo 2442 pôrodov. Narodilo sa 2 475 detí, z toho 1 241 chlapcov a 1 234 dievčat,“ uviedol primár oddelenia gynekológie a pôrodníctva Jozef Dzurilla s tým, že sa narodilo 33 dvojičiek.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Dostupnosť nemocníc na východe Slovenska sa má od januára zlepšiť
,,Tak ako aj v iných pôrodniciach došlo k poklesu počtu pôrodov. Tento trend sa prejavil už v roku 2022, keď medziročne klesol počet pôrodov na Slovensku približne o 10 percent. V roku 2022 naša pôrodnica paradoxne zaznamenala nárast počtu pôrodov a stala sa tak s počtom pôrodov 2659 najväčšou pôrodnicou na Slovensku. V roku 2023 sa tento negatívny demografický vývoj prejavil z časti aj u nás,“ vysvetlil Dzurilla.
Priemerný vek rodičiek sa podľa nemocnice celosvetovo zvyšuje. Väčšinou sa udáva priemerný vek matky v čase narodenia jej prvého dieťaťa, a ten je dnes na Slovensku okolo 29 rokov. V prešovskej nemocnici je toto číslo trochu nižšie. Väčšina bábätiek sa rodí v stanovenom termíne, teda v intervale dva týždne pred a dva týždne po vypočítanom dátume pôrodu. ,,Keďže sme jedno zo šiestich perinatologických centier na Slovensku, ktoré sústreďuje všetky patologické pôrody z regiónu, a teda aj predčasné pôrody, rodí sa u nás väčšie percento predčasných pôrodov ako v iných nemocniciach,“ uviedol primár oddelenia gynekológie a pôrodníctva.
PRÍČINY HOSPITALIZÁCIE
V minulom roku dosiahol počet predčasne narodených detí pred ukončeným 37 týždňom tehotenstva takmer 15 percent. „Najčastejšími príčinami hospitalizácie na jednotke vysokošpecializovanej starostlivosti o novorodencov boli rôzne problémy s dýchaním vyžadujúce ventilačnú liečbu, vrodené vývojové chyby, poruchy popôrodnej adaptácie,“ konkretizovala primárka Perinatologického centra Zuzana Vojteková. Súčasťou centra je aj banka ženského materského mlieka, ambulancia pre deti s perinatálnymi rizikami a hniezdo záchrany. ,,V minulom roku sme skvalitnili prístrojové vybavenie o dva celotelové ultrazvukové prístroje a moderný komplexný neonatologický transportný systém,“ dodala primárka. Samozrejmosťou je použitie epidurálnej analgézie na zmiernenie bolestí pri pôrode. ,,Je to štandardná služba na želanie rodičky. V roku 2023 malo tzv. bezbolestný pôrod celkovo 90 rodičiek,“ dodal Dzurilla.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: POZOR, mráz vás vie poriadne potrápiť: NAJUŽITOČNEJŠIE rady, ako chrániť svoje telo a zdravie
Zaujímavosťou v prešovskej nemocnici podľa Pavlikovej je, že pomerne bežne sa objavujú mamičky, ktoré prídu porodiť svoje desiate dieťa. V štatistike najčastejších mien vlani viedla medzi dievčatami Sofia, ďalej Tímea, Natália, Sára, Viktória, Ema, Nela či Eliška. Rebríček chlapčenských mien vedie Tomáš, nasledujú Oliver, Samuel, Michal, Šimon, Jakub a Filip. Ako uviedla vrchná sestra Perinatologického centra Ľubica Gimecká, objavili sa aj raritné mená – dievčatká s menami Aisha, Lori, Amelly, Latife, Noura, Nazli a chlapci s menami Miron, Deron, Levi, Sinan, Umud, Korado.
(sita, ks)
Odporúčané články

Mesto Prešov otvorilo nové centrum sociálnych služieb na Mukačevskej ulici na Sídlisku III. Do obnovených priestorov sa centrum prisťahovalo zo starých priestorov na neďalekom Námestí Kráľovnej pokoja.

Snahu o zrýchlenie a spružnenie čerpania eurofondov zo strany štátu i samospráv vyjadrili po pondelkovom spoločnom stretnutí predstavitelia Ministerstva investícii, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a vedenia župy, ktorí na pôde Úradu Prešovského samosprávneho kraja (PSK) podpísali v tomto zmysle aj spoločné memorandum.

Celkovo 200 exponátov z dvoch prešovských múzeí získa do roka digitálnu podobu. Krajské múzeum v Prešove a Múzeum ukrajinskej kultúry v Prešove si vďaka medzinárodnému projektu s ukrajinským partnerom bude môcť pozrieť široká verejnosť online.