Pri Rainerovej chate pribudla ďalšia socha. Viete, koho pripomína?
Pri Rainerovej chate vo Vysokých Tatrách pribudla ďalšia niekoľkometrová stavba zo snehu. Ide o sediaceho vysokohorského nosiča. Podobne ako betlehem zo snehu ho vyrezal horský nosič a niekdajší chatár Peter Petras starší.

Kým minulé roky pripomínal skôr jeho, v tomto roku nesie podobu vysokohorského nosiča a chatára Viktora Beránka. Ako ďalej pre agentúru SITA povedal Petras, snehová socha nosiča v sede má výšku 3,5 metra. „Ak by sa nosič postavil, mal by 4,5 metra,“ poznamenal s humorom.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: V Tatrách pribudla obrovská veľryba: Na jej stavbu použili 40 kubíkov snehu
Návštevníkov chaty a jej okolia ale necháva autor sochy hádať, koho dielo znázorňuje. „Snažil som sa, aby pripomínalo Viktora, lebo si to zaslúži. Snáď sa bude na neho podobať čím ďalej tým viac. I keď je socha už hotová, stále ju opravujem a dolaďujem detaily a črty,“ vysvetlil Petras.
Na betleheme sa podpísalo počasie i vandali
Pri chate na Starolesnianskej poľane ešte stále stojí aj betlehem, ktorý Petras dokončil pred Vianocami. Kým vlani ho poškodili vandali, ktorí jeho sochy obliali červeným vínom, v tomto roku to boli dažde, ktoré podľa staviteľa dielo poznačili. „Teraz som sa sústredil na sochu nosiča, no možno, ak bude ešte vhodný sneh, betlehem opravím,“ poznamenal. Najbližšie už ale pri chate začnú nakladať sneh na ďalšie diela, a to veľkonočné kraslice.
Galéria





Hoci sa vandali v tomto roku betlehemu nedotkli, poškodili tentokrát drevenú sochu horského vodcu stojacu pri chate. „Niekto do nej zaťal čakanom alebo niečim iným, sú v nej tri diery. Veľmi ma mrzí, že sú niektorí ľudia takýto,“ skonštatoval Petras. Socha má podobu poľského gorala a horského vodcu Klimenta Bachledu. „Mám bližšie k tej druhej strane Tatier, ku goralským tradíciám, aj čo sa týka horských vodcov, ja sám pochádzam zo Zamaguria,“ vysvetlil Petras, prečo stojí pri chate socha poľského horského vodcu a nie slovenského.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Ľadové sochy zaplavili Vysoké Tatry, porotu najviac ohúrili MONGOLI (FOTO)

Zdroj: SITA (fa)
Odporúčané články

Dvojúrovňová samospráva v Košiciach má svoje pozitíva, no vyvstávajú z nej aj určité problémy. Pre agentúru SITA to skonštatoval Jozef Andrejčák z Katedry verejnej politiky a teórie verejnej správy Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach. Ako Andrejčák ďalej uviedol, od roku 1990, keď bola dvojúrovňová samospráva v metropole východu zavedená, sa ukázali určité jej pozitíva, napríklad v podobe decentralizácie či subsiadiarity, ktoré sú pre dvojúrovňovú samosprávu typické.

Katedra psychológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach hľadá dobrovoľníčky a dobrovoľníkov, ktorí by sa zúčastnili na výskumných rozhovoroch na tému vyhorenia v práci v súvislosti s realizovaním pracovných cieľov.

Na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach zavŕšili tretiu etapu rozsiahlej modernizácie priestorov Právnickej fakulty. Ako informovala hovorkyňa UPJŠ Laura Hoľanová, modernizáciou prešli štyri prednáškové miestnosti v priestoroch fakulty na Kováčskej ulici v Košiciach. Ozrejmila, že cieľom bolo architektonicky a dizajnovo zjednotiť a zmodernizovať interiéry učební.