PROFILY prezidentských kandidátov: Ivan Korčok, diplomat s ambíciami
Ivan Korčok je dlhoročný diplomat a bývalý minister zahraničných vecí. O post prezidenta sa uchádza ako občiansky kandidát, vyzbieral vyše 40-tisíc podpisov.
NEZÁVISLÝ KANIDÁT S PODPOROU STRÁN
Jeho kandidatúru podporujú parlamentné opozičné strany Progresívne Slovensko, KDH, Sloboda a Solidarita a tiež mimoparlamentná strana Demokrati.
Korčok sa narodil 4. apríla 1964 v Banskej Bystrici, má 59 rokov, je ženatý a má dvoch synov. Študoval na Ekonomickej univerzite v Bratislave a postgraduálne štúdium absolvoval na Inštitúte medzinárodných vzťahov Univerzity Komenského v Bratislave. Celý profesionálny život sa venoval diplomacii. Na Ministerstvo zahraničných vecí nastúpil hneď pri vzniku Slovenskej republiky v roku 1992 a odvtedy pôsobil na mnohých diplomatických postoch doma aj v zahraničí.
Galéria
V rokoch 1993 až 1996 bol 2. tajomníkom veľvyslanca v nemeckom Bonne, v rokoch 1996 až 1997 bol hovorcom ministerstva zahraničných vecí.
CELOŽIVOTNÝ DIPLOMAT
Ivan Korčok pôsobil ako veľvyslanec Slovenska v Spojených štátoch amerických, v Nemecku a ako stály predstaviteľ SR pri Európskej únii. Dvakrát bol štátnym tajomníkom rezortu diplomacie, a to vo vláde Mikuláša Dzurindu aj vo vláde Roberta Fica. V roku 2016 bol splnomocnencom vlády pre predsedníctvo SR v Rade EÚ a delegovaným ministrom v Európskom parlamente. Na rezorte zahraničia zastával od roku 1992 viacero funkcií a ako diplomat pôsobil na zastupiteľských úradoch SR v Bonne, v Berne a v Bruseli. Bol vedúcim delegácie Slovenskej republiky pre prístupové rokovania do NATO a člen Konventu o budúcnosti Európskej únie. V roku 2020 sa stal ministrom zahraničných vecí ako nominant strany Sloboda a Solidarita. Po vládnej kríze podal v septembri 2022 demisiu.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: PROFILY prezidentských kandidátov! Štefan Harabin: Od právneho experta až po kontroverzného politika
Svoju kandidatúru na post prezidenta oznámil 30. augusta 2023. Presadzuje jednoznačné zahraničnopolitické smerovanie Slovenska smerom na Západ a ukotvenie v Európskej únii a v NATO.
(sita, ma)
Odporúčané články
Parlament schválil štátny rozpočet na rok 2025, ktorý bol pripravený v zložitých podmienkach. Súčasná vláda zdôrazňuje, že zdedený stav verejných financií patrí medzi najhoršie v Európskej únii. Preto považuje prijatie rozpočtu za kľúčový krok v stabilizácii krajiny a zabránení potenciálnemu ekonomickému kolapsu.
Aj naša trpezlivosť vo vzťahu k opozícii má svoje hranice. Skonštatoval to dnes premiér Robert Fico (Smer-SD) počas tlačovej konferencie troch predsedov strán vládnej koalície v Národnej rade SR. Poslanci vládnej koalície schválením procedurálneho návrhu rozhodli, že mimoriadna schôdza parlamentu zameraná na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi (Hlas-SD) sa prekladá na 4. februára 2025.
Predseda vlády Slovenskej republiky informoval o telefonickom rozhovore s novozvoleným prezidentom Spojených štátov amerických Donaldom Trumpom. V rozhovore premiér gratuloval Trumpovi k jeho víťazstvu vo voľbách a zdôraznil významné očakávania, ktoré jeho nástup do funkcie vyvoláva, najmä v súvislosti s riešením vojnového konfliktu na Ukrajine.