Renomovaná agentúra znížila Slovensku rating, reaguje na ZLÝ STAV našich verejných financií
Slovensko dostalo hodnotenie od ďalšej medzinárodnej ratingovej agentúry. Agentúra Fitch Ratings zverejnila pre Slovensko hodnotenie na úrovni A- (mínus) so stabilným výhľadom. Rating tak zhoršila z pôvodného stupňa A s negatívnym výhľadom.

VÝRAZNÝ NÁRAST DLHU
Zníženie ratingu Slovenska na úroveň A- odráža podľa FitchRatings zhoršenie stavu verejných financií počas predchádzajúcich mesiacov. Rovnako negatívne vníma agentúra výrazný nárast dlhu. Informovalo o tom Ministerstvo financií SR.
„Dočasná úradnícka vláda predložila rozpočtový plán založený na scenári bez zmeny politiky, ktorý ukazuje nárast deficitu na 6,5 % HDP v roku 2024, 6,9 % v roku 2025 a 6,6 % v roku 2026. Nová koaličná vláda je vo funkcii od konca novembra, a do konca roka zreviduje zákon o rozpočte na rok 2024. Nedávno predstavila fiškálny balík v hodnote takmer dve miliardy eur, čo by bolo v súlade so sľubmi predvolebnej kampane o konsolidácii 0,5 percentuálneho bodu v roku 2024,“ uvádza agentúra vo svojej správe.
OČAKÁVA SA ZRÝCHĽOVANIE HOSPODÁRSKEHO RASTU
Agentúra zachováva svoju prognózu mierneho rastu HDP v roku 2023 o 1,3 %, čo je síce pod „A“ mediánom 2,0 %, ale na druhej strane nad priemerom eurozóny. Dôvodom je najmä rast verejných investícií z fondov EÚ a silného zahraničného obchodu. FitchRatings v rokoch 2024 a 2025 očakáva postupné zrýchľovanie hospodárskeho rastu, keďže očakáva zvýšenie súkromnej spotreby, ktorú podporí rast reálnych miezd.
Agentúra tiež predpokladá stabilné investície podporené čerpaním fondov EÚ a financií z plánu obnovy a odolnosti. Analytici očakávajú rast HDP na úrovni 2,3 % v roku 2024 a 2,8 % v roku 2025.
(sita, su)
Odporúčané články

Od 1. mája 2025 vstupujú do platnosti úpravy tarifného systému Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK), ktoré sa dotknú najmä krátkych vzdialeností, doplnkových služieb a horskej dopravy vo Vysokých Tatrách.

V prvom štvrťroku 2025 vzrástli ceny bývania o štyri percentá oproti predchádzajúcemu štvrťroku. K najvýraznejšiemu zdražovaniu prišlo medzi decembrom a januárom a týkalo sa predovšetkým starších bytov. Vyplýva to z aktuálnej správy analytika Národnej banky Slovenska Romana Vrbovského. Podľa neho sa ceny bytov už nachádzajú na vyššej úrovni ako v roku 2022.

Mladí Slováci sa od rodičov osamostatňujú pomerne neskoro, tesne pred dovŕšením 31 rokov. Potvrdili to nové čísla Eurostatu za rok 2024. „Je to je druhý najvyšší vek spomedzi všetkých krajín Európskej únie,“ skonštatoval analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Na prvom mieste sa nachádza Chorvátsko s vekom nad 31 rokov, v tesnom závese za Slovenskom sa nachádza Španielsko a Taliansko. Priemerný vek odchodu z domu v rámci krajín Európskej únie je asi 26 rokov.