Situácia s duševným zdravím je VÁŽNA. Mladí majú problém aj s komunikáciou v reštauráciách
Situácia s duševným zdravím spoločnosti je v súčasnosti vážna. Podľa štatistík pribúdajú poruchy adaptácie – úzkostné poruchy. Ľudia nedokážu pracovať s problémami, so stresom, a zlyhávajú aj pri riešení bežných problémov. Upozornila na to Slávka Dubinská z II. psychiatrickej kliniky Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura a Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach.
Rodičia by si mali viac všímať svoje deti
Zhoršenie duševného stavu mimoriadne narastá predovšetkým medzi deťmi a tínedžermi. Navyše existuje skupina detí a tínedžerov, pri ktorých zhoršenie duševného stavu mimoriadne narastá. „Rodičia by si mali oveľa viac všímať svoje deti, milovať ich a venovať im svoju pozornosť. Práve v citlivom mladom veku totiž nastáva deviovaný vývoj osobnosti a rôzne poruchy osobnosti, emočné výkyvy a to sa potom odráža na fungovaní mladých,“ uvádza Dubinská.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: V MČ Myslava došlo k úniku plynu! Záchranári evakuovali približne 40 ľudí
Viaceré štúdie poukazujú na to, že mladí ľudia používajú na komunikáciu nadmerne mobily. „Aj pri vzájomnej osobnej komunikácii používajú mobil a dokonca už majú problém objednať si osobne jedlo v reštaurácii. Už vôbec kontakt, oslovenie niekoho im spôsobuje problém. Najhoršie je, že takto fungujeme vo vlastnej rodine,” upozornila.
Situácia môže viesť až k tragickým udalostiam
Osobnú komunikáciu podľa psychiatričky nič nenahradí. V minulosti sa osobne komunikovalo oveľa viac a žilo sa viac generačne. Taktiež musia existovať hranice, medze, ktoré by sme ako jednotlivci a spoločnosť nemali prekračovať. „Dnes mnohí fungujú izolovane, nevšímajú si jeden druhého. Doslova sú ľudia schopní prekročiť ležiaceho na ulici a nepomôcť mu. To je princíp, ktorý spúšťa nevšímavosť, šikanu, frustrácie,” uviedla Dubinská.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Výskyt žltačky je na východe najvyšší v týchto 3 okresoch. Takto sa šíri najčastejšie
Preto podľa nej panuje princíp hyperkompenzácie. „Čiže buď problém, situáciu doslova vytesňujeme, nevšímame si to, alebo, naopak, reagujeme veľmi impulzívne. A to sa potom len nabaľuje a vzniká bludný kruh. Pokiaľ človek nemá správnu pomoc a vedenie zvonku, niekoho, kto by mu ukázal cestu, môže to viesť až k rôznym tragickým udalostiam u mladých, ktorých sme v poslednom období svedkami,” uviedla Dubinská. Sociálna izolácia, ktorú sme zažili v uplynulých rokoch, má obrovský vplyv na naše duševné zdravie, na pohodu, či nepohodu. Ešte citlivejšie je to práve u mladej generácie.
Medzi 12 a 25 rokom je obdobie vývoja osobnosti, je nesmierne dôležité, aké informácie sa k mladým ľuďom dostávajú.
Zdroj: SITA (dim)
Odporúčané články
V budove Úradu vlády Slovenskej republiky došlo vo včerajších ranných hodinách k incidentu, ktorým sa už zaoberá polícia. Pri kontrole pošty adresovanej priamo premiérovi Robertovi Ficovi si príslušníci Úradu na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií všimli podozrivú obálku.
Poslanci NR SR odvolali podpredsedu parlamentu Michala Šimečku z jeho funkcie. Na tajnom hlasovaní bolo prítomných 77 poslancov, pričom jeden z odovzdaných lístkov bol neplatný. Za odvolanie Šimečku tak hlasovalo 76 poslancov. Poslanci opozície sa na hlasovaní nezúčastnili.