Slovensko UKONČÍ vojenskú pomoc Ukrajine, oznámil Kaliňák v Bruseli
Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) informoval generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga o ukončení vojenskej pomoci Ukrajine zo slovenských skladových zásob. Informoval o tom komunikačný odbor Ministerstva obrany (MO) SR.

K dispozícii je stále humanitárna, civilná či technická pomoc…
Slovensko však aj napriek tomu ponúka dostatočne širokú škálu humanitárnej, civilnej a technickej nesmrtiacej pomoci, pričom zahraniční partneri rozhodnutie novej vlády plne rešpektujú. Kaliňák v rámci svojej pracovnej cesty do Bruselu, kde sa dnes (14. 11.) koná stretnutie ministrov obrany EÚ, diskutoval s generálnym tajomníkom NATO o viacerých témach.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Dôchodcovia dostanú vianočný príspevok. Premiér prezradil jeho výšku
Hlavnými témami rokovania, na ktorom sa zúčastnil aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD), boli priority slovenskej vlády v oblasti bezpečnosti a obrany, a tiež budúcnosť pomoci Ukrajine zo strany Slovenskej republiky.
Nové vedenie MO SR chce posilniť aj kapacity a spôsobilosti ozbrojených síl pri plnení úloh pre zachovanie bezpečnosti občanov a štátu. Modernizácia sa sústredí na minimalizáciu rizika ohrozenia životov vojakov.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: SNS uvažuje o vlastnom kandidátovi na prezidenta
Kaliňák v Bruseli zdôraznil, že Slovensko je zodpovedný partner a je pripravené budovať spôsobilosti na individuálnej aj kolektívnej úrovni. Stoltenberg ocenil zámer novej vlády modernizovať ozbrojené sily, umožniť rast obranného priemyslu a investovať do infraštrukturálnych projektov. „Vyzdvihol tiež pokrok SR v súvislosti s plnením cieľov spôsobilostí, a to vrátane snahy o obnovu samostatnej protivzdušnej obrany,“ dodal rezort obrany s tým, že v rámci rokovania spoločne potvrdili, že Aliancia a SR budú spoločne pokračovať vo zvyšovaní pripravenosti, nasaditeľnosti a interoperability ozbrojených síl.
Zdroj: SITA, kv
Odporúčané články

Viaceré domácnosti v Košiciach, Poproči a Čiernej nad Tisou sa dnes ocitli bez dodávky pitnej alebo teplej úžitkovej vody. Dôvodom sú havarijné opravy a technické zásahy na vodovodnom potrubí, ktoré prebiehajú v správe Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti a teplárenských prevádzkovateľov.

Matka troch detí s onkologickým ochorením čelí zložitej situácii. Napriek tomu, že jej zdravotný stav sa po nasadení cielenej liečby zlepšil, štátna zdravotná poisťovňa odmietla náklady na liek preplatiť. Prípad aktuálne preveruje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Európa sa môže ocitnúť vo vodnej kríze, kedy dostupnosť vody nebude samozrejmosťou. Vodárenská infraštruktúra v celej Európe, nielen na Slovensku, je zastaraná a vyžaduje si obrovské investície. Riešenie tejto situácie bez využitia inovatívnych foriem financovania, či zapojenia súkromného sektora nebude možné. A to zas nebude možné bez odpolitizovania témy a zreálnenia regulácie. Vyplynulo to z diskusie za okrúhlym stolom na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli venovanej European Water Resilience Strategy – EWRS (Európskej stratégii vodnej odolnosti). Tá sa prirodzene dotýka aj Slovenska.