Dávky v nezamestnanosti rastú. Priemerná suma STÚPLA medziročne o takmer 60 eur
Dávku v nezamestnanosti na Slovensku dostalo v septembri tohto roka 37,8 tisíca osôb. Oproti augustu išlo o nárast o 509 ľudí, v porovnaní s koncom minulého roka dostávalo tieto dávky o 2,5 tisíca ľudí viac. O dávkach informuje Sociálna poisťovňa.
Priemerná suma dávky v nezamestnanosti v septembri dosiahla 609 eur. Medziročne stúpla o 59 eur. Na výplatu nezamestnaneckých dávok Sociálna poisťovňa v minulom mesiaci vynaložila 25 miliónov eur, čo bolo o 3,5 milióna eur viac ako v septembri minulého roka. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: ŤZP budú mať od novembra v Košiciach zvýhodnené parkovanie
Kto má nárok na dávky?
Dávku v nezamestnanosti vypláca Sociálna poisťovňa nezamestnanému najviac pol roka. Podmienkou nároku na nezamestnaneckú dávku je získanie najmenej 730 dní poistenia v nezamestnanosti v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných. Dávka v nezamestnanosti sa poskytuje za dni a jej výška je 50 % denného vymeriavacieho základu, resp. dennej hrubej mzdy zamestnanca. S rastom miezd zamestnancov tak stúpa aj priemerná suma dávky v nezamestnanosti.
Zdroj: SITA (su)
Odporúčané články
Minulý týždeň zasahovala hliadka Mestskej polície mesta Košice (MsP) pri obchodnom centre v mestskej časti Košice Nad jazerom. Prípad sa týkal neoprávneného vyberania šatstva z boxu na použité odevy a krádeže tovaru z miestnej predajne.
Mikulášska kvapka krvi v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach má za sebou úspešný XI. ročník. Medzi darcov prišiel aj živý Mikuláš a odmenil ich sladkým darčekom. Atmosféru spríjemnila ľudová kapela Milana Rendoša. O podujatí informuje hovorkyňa UNLP v Košiciach Ladislava Šustová. Doplnila, že medzi darcami bol aj riaditeľ UNLP v Košiciach Ľuboslav Beňa.
V poslednom období rezonuje v Košiciach otázka odstraňovania komunistických symbolov, ktoré pre mnohých predstavujú znak niekdajšieho sovietskeho vplyvu. Na stole je takisto otázka premiestnenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády z Námestia osloboditeľov, kde spomínané symboly komunizmu rozvírili verejnú debatu. Aby však bola diskusia relevantná, mali by sme pochopiť aj význam tohto pamätníka a poznať jeho miesto v dejinách mesta, pozrime sa teda na jeho bohatú, no rozporuplnú históriu.