ANIMOTERAPIA v knižnici: Deti budú čítať štvornohému spoločníkovi
Neformálne vzdelávanie s ukážkami foriem a dosahu terapie čítania so psíkom sa vrátilo do pobočky Nezábudka, aby tu na spoločných stretnutiach povzbudilo k čítaniu deti s rôznymi formami znevýhodnenia.

Zámerom projektu Rozmanitosť ľudskosti je rozvoj, podpora a zlepšenie čitateľských schopností u detí, ktoré majú poruchy učenia, resp. čítania a problémy s čítaním, najmä s tým hlasným. „Projekt sme venovali cielene deťom s rôznymi formami telesného či duševného znevýhodnenia. Na našich spoločných stretnutiach sa pokúsime prostredníctvom animoterapie postupne odbúravať zábrany hlasného čítania. V našom prípade sme si medzi seba pozvali lektorku so špeciálne vycvičeným psíkom,“ hovorí Kamila Prextová, riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Ako motivovať deti k čítaniu?
„Deti si pod jej vedením u nás vyskúšajú aké je čítať štvornohému spoločníkovi, ktorý ich naozaj nikdy za nič nekritizuje, neprerušuje a ani neopravuje prípadné chyby. Touto cestou medzi psíkom a deťmi dochádza k nadviazaniu milého priateľstva, ktoré upevní dôveru v seba samého a v čitateľské zručnosti.“ Prvé stretnutie sa uskutočnilo v pondelok 9. októbra 2023.

„Pokračovať v tomto čítaní budeme pravidelne každé dva týždne. Do konca roka nás čaká v Nezábudke ešte osem stretnutí detí so psíkom. A na november sme naplánovali jednu prednášku pre knihovníkov, ktorú venujeme téme neformálneho komunitného vzdelávania a dosahu canisterapie,“ dodáva Kamila Prextová s tým, že projekt knižnica realizuje vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry SR a programovým partnerom knižnice je OZ Zvieratá a ľudia navzájom.
Informácie o aktivitách knižnice sú dostupné tu.

Zdroj: Knižnica pre mládež mesta Košice
Odporúčané články

Nákaza slintačky a krívačky, ktorá postihla viaceré časti strednej Európy, spôsobuje výrazné finančné straty aj slovenským zoologickým záhradám. Jednou z najviac zasiahnutých je ZOO Košice, ktorá odhaduje svoje doposiaľ vzniknuté škody na približne 200-tisíc eur.

Príslušníci Hasičského a záchranného zboru v Košiciach absolvovali školenie zamerané na prácu s prístrojom Corpuls CPR, ktorý umožňuje mechanickú kardiopulmonálnu resuscitáciu (KPR). Cieľom výcviku bolo zefektívniť zásahy v situáciách, kde ide o každú sekundu.

Katedra psychológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach hľadá dobrovoľníčky a dobrovoľníkov, ktorí by sa zúčastnili na výskumných rozhovoroch na tému vyhorenia v práci v súvislosti s realizovaním pracovných cieľov.