Košice budú sčítavať ľudí bez domova. V meste je až 13 nelegálnych osídlení
Mesto Košice bude jediným slovenským mestom, v ktorom koordinovane sčítajú ľudí bez domova. Ako samospráva informovala, ide o projekt, ktorý vznikol v rámci iniciatívy EPOCH – Európskej platformy boja proti bezdomovectvu. Financovaný je z grantovej výzvy Európskej komisie.

„Na európskej úrovni ho koordinuje Katolícka univerzita v Leuvene a na Slovensku ho zastrešuje Inštitút pre výskum práce a rodiny v spolupráci s Nadáciou DEDO a mestom Košice,“ uvádza mesto Košice, ktoré sa do sčítania zapojilo spolu s mestami ako Dublin, Miláno, Ľubľana, Budapešť a ďalšími. Projekt chce získať údaje o ľuďoch bez domova na území mesta, ktoré by následne mohli byť využité pri advokácii problematiky ukončovania bezdomovectva. Sčítanie by v Košiciach i v ďalších európskych mestách malo byť realizované počas tohtoročného októbra.
V metropole východu bol v roku 2021 realizovaný Registračný týždeň rodín v bytovej núdzi, a to v spolupráci s Nadáciou DEDO a Inštitútom pre výskum práce a rodiny. „Z takto zmonitorovaných 310 rodín je aktuálne v programe Housing first Nadácie DEDO zabývaných 37, pričom 14 bytov na tento účel poskytlo mesto Košice,“ uviedla samospráva.
Nadchádzajúce sčítanie nebude cieliť len na rodiny, ale aj na jednotlivcov, ktorí nocujú v uliciach. Primátor Košíc Jaroslav Polaček vyzdvihol potrebu hľadania riešenia pre tento problém. „Košice sú jedným z mála miest, ktoré má vypracovanú Koncepciu postupného ukončovania bezdomovectva 2022 – 2030, a zároveň jediným mestom, ktoré sa v rámci nej venuje problematike nelegálnych osídlení,“ uviedlo mesto s tým, že takýchto osídlení je v ňom aktuálne 13.
Viceprimátorka Košíc Lucia Gurbáľová je toho názoru, že sčítanie môže napomôcť k postupnému ukončovaniu bezdomovectva v meste. „Registračný týždeň nám priniesol cenné dáta, ktoré nám pomohli adresnejšie poskytovať pomoc najzraniteľnejším skupinám obyvateľstva. Tešíme sa, že ako jediné slovenské mesto máme možnosť v spolupráci s ďalšími európskymi mestami nadviazať na tento projekt. Získané informácie budú kľúčové pre rozvoj efektívnych politík a programov zameraných na riešenie problematiky bezdomovectva a pomoc ľuďom bez domova na ceste späť k dôstojnému životu,“ uviedla. Riaditeľka Inštitútu pre výskum práce a rodiny Barbora Vávrová tiež uviedla, že získané dáta by v budúcnosti mohli byť podkladom pre jednotnú metodológiu v rámci EÚ.
Zdroj: SITA (kl)
Odporúčané články

Skejtbordista Richard Tury sa stal absolútnym víťazom prestížnej ankety Športová osobnosť Košíc 2024 (ŠOK). Slávnostné vyhlásenie výsledkov 16. ročníka ankety sa uskutočnilo v piatok na galavečere, kde ocenili Top 10 športovcov roka, ako aj laureátov v ďalších kategóriách. Tury dosiahol historický triumf, keď sa stal prvým víťazom mimo hokeja od roku 2019.

Zoologická záhrada v Košiciach bude od dnešného dňa až do odvolania zatvorená pre verejnosť. Rozhodnutie súvisí s preventívnymi opatreniami, ktoré nariadila Štátna veterinárna a potravinová správa SR (ŠVPS) v súvislosti so šírením nákazlivého ochorenia slintačky a krívačky.

Na 34 košických základných školách (ZŠ) budú tento týždeň zápisy do ich prvého ročníka. Týkajú sa detí, ktoré do 31. augusta 2025 dovŕšia šesť rokov a dosiahnu školskú spôsobilosť. Takisto platia aj pre deti, u ktorých nastal odklad školskej dochádzky.