Košice by mohli už o dva roky vykurovať mesto geotermálnou energiou
Košické domácnosti sú o krok bližšie k vykurovaniu geotermálnym teplom. Primátor Košíc Jaroslav Polaček podpísal zmluvu o zriadení vecného bremena na pozemkoch na trase budúceho teplovodu s vedením štátnej akciovej spoločnosti MH Teplárenský holding.

Mesto Košice je vlastníkom bezmála 2 300 metrov štvorcových pozemkov, cez ktoré by mal viesť teplovod, ktorý bude do metropoly východu privádzať geotermálnu energiu zo Svinice-Ďurkova, Bidoviec a Olšovian.
„Obe strany sa dohodli, že vecné bremeno bude zriadené za jednorazovú odplatu vo výške podľa znaleckého posudku, ktorého vypracovanie zabezpečí po porealizačnom zameraní Projektu Geoterm na vlastné náklady MH Teplárenský holding. Štátna akciovka zároveň zaplatí mestu jednorazovú náhradu za dočasné užívanie pozemkov počas výstavby teplovodu vo výške 1 euro,” informovalo mesto Košice.

Celkové náklady na projekt sa odhadom pohybujú okolo 105 miliónov eur, približne 56 miliónov z toho by malo byť pokrytých z eurofondov. Prvé dodávky geotermálneho tepla pre Košice sú plánované na rok 2026.
„Veľmi sa teším, že Košice sa už stanú opäť zelenšími a výrazne sa tým priblížme k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality. Okrem čistejšieho vzduchu môžu Košičania vďaka geotermálnej energii očakávať stabilné ceny tepla,“ vraví Polaček.
NAPÍSALI SME: Geotermálny vrt v Košickej kotline by mohol byť NAJVÄČŠÍM na Slovensku
Projekt by mal prispieť k napĺňaniu dekarbonizačných cieľov, a tiež k napĺňaniu podielov výroby tepla z obnoviteľných zdrojov, ku ktorým sa zaviazala slovenská vláda. Tepláreň by mohla znížiť množstvo emisií oxidu uhličitého vznikajúcich z čierneho uhlia, prípadne zemného plynu, až o 50-tisíc ton ročne.
„V úvodnej fáze spustenia zámeru by sme chceli docieliť, aby sa voda z geotermálnych vrtov podieľala na výrobe 20 percent tepla, ktoré slúži na vykurovanie a prípravu teplej úžitkovej vody,” uviedol primátor a dodal, že v budúcnosti by sa mala kapacita navyšovať. Dosiahnuť by mohla aj 80 percent.

Zdroj: SITA (kl)
Odporúčané články

V sobotu sa konal 7. ročník Ultramaratónu Miskolc – Košice, ktorý preveril nielen fyzickú pripravenosť, ale aj psychickú odolnosť účastníkov. Trasa dlhá 117 kilometrov spojila dve partnerské mestá a odštartovala v ranných hodinách v centre Miskolca. Cieľ bol tradične umiestnený na Dolnej bráne v Košiciach.

Výstavba kľúčovej dopravnej infraštruktúry pre priemyselný park Valaliky vstupuje do realizácie.

Klientky Zariadenia opatrovateľskej služby (ZOS) na Laboreckej ulici si mohli dopriať kadernícke a kozmetické služby priamo na mieste vďaka návšteve študentiek z košickej Strednej odbornej školy beauty služieb na Gemerskej ulici.