Mesto kolabuje, Lörinc tomu nepomáha. Kto mu radí?
Slovenskí politici nás na pravidelnej báze ubezpečujú, že všetko, čo robia a ako konajú, robia pre nás, občanov. Ako však dobre vieme, nie vždy sa tieto tvrdenia stretnú s realitou. To je najnovšie prípad zvláštneho konania, ku ktorému sa uchýlil starosta MČ Košice – Sídlisko KVP, Ladislav Lörinc.
MESTO JE PRED KOLAPSOM
Košice sa nachádzajú v priam desivej finančnej kondícii a dokonca samotný primátor Jaroslav Polaček tvrdí, že mesto je pred kolapsom. Vážnosť situácie potvrdzuje aj rozhodnutie, že mesto vstupuje od 1. decembra do krízového režimu. V praxi to podľa hlavného kontrolóra Pavla Galla bude znamenať radikálne obmedzenie akýchkoľvek bežných výdavkov vrátane financií smerujúcich do zabezpečenia obvyklých potrieb mesta. Takisto to bude aj pri prevádzke magistrátu a mestských podnikov, aby sa čo najrýchlejšie dosiahli úspory predovšetkým v prevádzkových a mzdových nákladoch.
Gallo dodal, že krízový režim sa odzrkadlí aj na viacerých kompetenciách, ktoré zo zákona zabezpečuje mesto ako je napr. odvoz komunálneho odpadu, údržba a opravy ciest, či údržba verejných priestranstiev. Mesto sa naopak bude snažiť minimalizovať dopady krízového režimu v oblasti sociálnej starostlivosti a školstva.
Košice pod vedením Jaroslava Polačeka zvolali Finančný krízový štáb, dôvodom ktorého je nepriaznivá finančná situácia mesta, kvôli ktorej v súčasnosti nie je možné pripraviť vyrovnaný rozpočet. Poslanci mestského zastupiteľstva za uplynulý týždeň na jeho mimoriadnych rokovaniach dvakrát odmietli návrh na zvýšenie poplatkov za komunálny odpad, v školských zariadeniach, daň z nehnuteľností a ubytovania. Ich zvýšenie mohlo do rozpočtu priniesť až 25 miliónov eur. Keďže sa tak nestalo, mesto bude mať podľa Galla obrovské problémy zostaviť vôbec rozpočet na rok 2024. Rozdiel medzi predpokladanými príjmami a výdavkami predstavuje v súčasnosti zhruba 44 miliónov eur.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Komentár: Košice môžu zostať bez peňazí
Ďalším mínusom je, že na mimoriadnych rokovaniach mestského zastupiteľstva (MsZ) v minulom a tomto týždni padol odmietavý verdikt poslancov voči návrhu vedenia mesta na zvýšenie poplatkov za komunálny odpad, školy a škôlky, miestne dane či daň z ubytovania. Problémov, s ktorými sa mesto teraz bude potýkať, bude viac, než dosť. Navyše môže nastať aj komplikácia so splácaním úverov.
Primátor Polaček zdôraznil význam decembrového rokovania MsZ ako aj každého eura, ktoré sa podarí presunúť do roku 2024. Tvrdí, že mesto už začalo vnútorný ozdravný režim a za tri mesiace úspornými opatreniami ušetrilo približne 3,5 milióna eur. Podľa Galla sa vedenie mesta už muselo uchýliť k úsporným opatreniam, keďže podielové dane sú nižšie, ako boli rozpočtované, a príjmy z miestnych daní a poplatkov sú tiež nižšie.
STÁLE JE TO MÁLO
Občania mesta budú nedostatok financií cítiť od decembra, a to nielen vo svojich peňaženkách, ale aj v ohrození eurofondov, zamestnancov magistrátu a zimnej údržbe. Primátor zdôrazňuje, že aj v prípade schválenia navrhovaného zvýšenia sadzieb by mesto potrebovalo ešte viac miliónov eur na poskytovanie služieb v štandardnom rozsahu.
JEDINÁ MOŽNOSŤ DOSTAŤ SA K PENIAZOM
Tie sa však mestu momentálne núkajú ako na striebornom podnose a to vo forme vyplatenia dlhopisov Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS). Na základe piatkového (24. novembra) mimoriadneho rokovania MsZ vyplýva, že Košice uvažujú o vstupe do Dlhopisového programu VVS. Poslanci hlasovaním odporučili primátorovi Polačekovi, aby pripravil spoločne s VVS odborný materiál a návrh na vstup do dlhopisového programu garantovaných výnosov. “Aj vzhľadom na vážnu finančnú situáciu, v ktorej sa mesto Košice nachádza, a ktorá sa dotýka aj mestských častí, bude jednoznačne dôležité, aby v spolupráci s VVS mesto pripravilo materiál už aj s uzneseniami pre MsZ v prípade, že odborný aparát mesta odporučí vstup mesta do tohto programu,” povedala poslankyňa Beáta Zemková. Podľa jej slov by vstup do dlhopisového programu mohol mestu priniesť financie už v budúcom roku.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Je ROZHODNUTÉ: Poplatky za odpad v Košiciach ostávajú rovnaké
Zemková pochopiteľne hlasovala ZA uznesenie, rovnako ako ďalších 20 jej kolegov. Jedenásti poslanci sa zdržali a traja boli dokonca proti. Proti uzneseniu, výsledkom ktorého by vo finálnej fáze zámeny akcií za dlhopisy vodární mohlo mesto získať viac, ako 1 milión eur ročne. Ak by mesto tento program využívalo počas 20 rokov, išlo by o impozantnú garantovanú sumu pre mestský rozpočet v hodnote zhruba 20 miliónov EUR. Podľa našich informácií mesto Košice už s týmto príjmom ráta aj v rozpočte. Navyše, ak by sa rozhodlo pre vyplatenie svojho podielu na desať rokov dopredu, budúci rok môžu Košice získať viac, ako jedenásť miliónov do mestského rozpočtu, čo by veľmi pozitívne ovplyvnilo dianie v metropole východu.
PREČÍTAJTE SI: V Košiciach sa NEBUDÚ zvyšovať viaceré poplatky. Rozhodli o tom mestskí poslanci
Späť k poslancom, ktorí sa zdržali, či boli proti. Ak nerátame neprítomných poslancov, všetci spomínaní boli z Košického klubu, na čele s ich predsedom – starostom MČ Košice – Sídlisko KVP a vicežupanom Košického samosprávneho kraja, Ladislavom Lörincom. On sám hlasoval proti prijatiu uznesenia. Tento nepochopiteľný krok vytvára otázniky z viacerých dôvodov. Samotný Lörinc bol totiž ešte donedávna členom predstavenstva vo VVS a to ako nominant mesta Košice. Funkcie sa však dobrovoľne vzdal, keď tvrdil, že je medzi dvomi mlynskými kameňmi. Na obdobnom hlasovaní v septembri tohto roku však pri jeho mene svieti vo výpise hlasovaní – NEHLASOVAL. Teraz z nepochopiteľných dôvodov zmenil názor a je odrazu PROTI.
LÖRINC (AKO VŽDY) MLČÍ
KOŠICE: DNES preto logicky zaujímalo, či sa Lörinc len snaží úmyselne vystupovať proti akémukoľvek primátorovmu návrhu, aj za cenu, že pripraví Košičanov o milióny eur, alebo je za jeho nekonzistentnými názormi niekto v pozadí? Čo, alebo kto stál za zmenou jeho názoru, kedy informoval mesto o svojich výhradách k dlhopisom, keď bol donedávna členom predstavenstva, prípadne aké má vedomosti o prípadnej škodlivosti dlhopisového programu pre VVS a mesto? To sú otázky, na ktorých odpovede sme chceli dostať priamo od Lörinca. Ten nám však na naše maily, ani SMS správy ani po urgencii neodpovedal.
Správanie Ladislava Lörinca vyvoláva viacero otáznikov a zrejme si to nevšimli len médiá. Podľa informácií, ktoré sa nám podarilo získať, ho totiž v poslednej dobe v práci opúšťajú blízki ľudia, ktorí boli v úrade dlhé roky. “Ladislav Lörinc prišiel do politiky veľmi mladý a badám v jeho správaní a rozhodnutiach, že už prerástol sám seba. Viac sa už vidí na stoličke župana, ako starostu KVP,” dodal náš zdroj.
Mimochodom, čo sa týka odpovedania na naše otázky, rovnako ako Lörinc sa, paradoxne, zachovali aj viacerí poslanci Košického klubu, ktorých sme konfrontovali. Odignorovali ich poslanci Iveta Adamčíková, Dominik Babušík a Martin Seman. Jediný, kto nám odpoveď poslal, je poslanec Marián Horenský: “K meritu veci ZA som hlasoval z dôvodu povahy daného bodu, nakoľko šlo len o informatívnu správu, ktorá pojednávala o danej téme. Teda správu som nemal dôvod vziať na vedomie. Avšak dôvodová správa obsahovala také skutočnosti, ktoré boli dôvodom, prečo som pri ďalšom návrhu na ostatnom zastupiteľstve bol proti.”
(Komentár)