Mesto Košice uspelo s projektom mapovania verejných budov, z európskych zdrojov naň získalo viac ako šesť miliónov eur
Mesto Košice uspelo s projektom mapovania verejných budov, z európskych zdrojov naň získalo viac ako šesť miliónov eur. Projekt má za cieľ vytvorenie digitálneho nástroja, ktorý by mal mapovať verejné budovy v Košiciach a ich stav. Ako uviedol primátor mesta Košice Jaroslav Polaček (nezávislý) vďaka projektu by mohli odhaliť miesta a budovy, ktoré nie sú vhodne využité.

„Je to nielen inovatívny, ale aj vedecko-výskumný projekt,” vysvetlil. Budovy by následne za pomoci umelej inteligencie (AI) mali byť zasadené do výskumného prostredia a AI by mala navrhovať účel, na ktorý by budova mala byť využívaná tak, aby bola efektívna energeticky aj ekonomicky. Ako ďalej vysvetlila riaditeľka Creative Industry Košice Ivana Hanušovská, v rámci projektu by mal byť vytvorený digitálny nástroj pre portfólio manažment verejných budov v meste, ktorý umožní samospráve inteligentne spravovať jej majetok. V rámci neho by mali byť vytvárané digitálne dvojčatá budov. V nich budú prebiehať simulácie rekonštrukcie a zariadenia, a tiež budú merať dopady na ekológiu či komunitu. V spolupráci s Technickou univerzitou v Košiciach by mali byť vytvárané aj modely, ako vie mesto tieto budovy využiť, napríklad ako doplniť chýbajúcu infraštruktúru. „Digitálny nástroj by mal pomôcť mestu spravovať jeho majetok a využívať ho spôsobom najvhodnejším pre danú lokalitu,” ozrejmila Hanušovská. Financovanie projektu je výlučne z európskych zdrojov, bez spoluúčasti mesta.
V rámci európskej mestskej iniciatívy zápolilo celkovo 120 projektov, podporených bolo len 20 z nich. Košický projekt je jediným zo Slovenska, jeho cieľom i úlohou je tiež inšpirovať aj ďalšie mestá. V minulosti už bol z iniciatívy podporený iný projekt mesta Košice. Počas aktuálneho projektu bude vybraných desať budov, z ktorých vznikne digitálne dvojča, na ktorom sa budú robiť simulácie. Pilotným projektom je budova na Hlavnej 57. Digitálny nástroj bude zahŕňať aj participatívnu platformu, v rámci ktorej sa budú môcť vyjadriť aj občania, pričom ich podmienky budú zapracované. Ako ozrejmila Hanušovská, podporu získali z European Urban Iniciative. Projekt by mal trvať 42 mesiacov, v súčasnosti prebieha predprípravná fáza. Samotný projekt odštartuje v októbri a potrvá do marca 2029. V rámci projektu má pribudnúť aj nový referát na meste, ktorý bude mať na starosti správu verejných budov a bude využívať tieto digitálne nástroje. Jeho fungovanie by malo byť spočiatku pokryté z prostriedkov projektu, postupne by mal byť sebestačný.
Projekt je založený na trénovaní umelej inteligencie na to, aby vedela robiť odporúčania, digitálny nástroj, respektíve jeho konkrétnu časť, si budú môcť následne vziať aj partnerské mestá, ktoré budú robiť transfér technológií do svojich miest. Tieto partnerské mestá by mali byť tri. Ako Hanušovská vysvetlila, majú viacero záujemcov, v súčasnosti s nimi rokujú. „Môžeme si vybrať iba tri mestá, do ktorých urobíme transfér,” dodala. Podotkla, že podmienkou európskej iniciatívy je, že si nemôžu vybrať tri rovnaké mestá, mali by sa líšiť počtom obyvateľov, ale napríklad aj tým v ako rozvinutom regióne sa nachádzajú.
Zdroj:(SITA,kl)
Odporúčané články

Rodina pátra po 34-ročnom Matúšovi M. z mestskej časti Košice – Ťahanovce, ktorý bol naposledy videný v stredu 23. apríla 2025 o 5.30 h v mieste bydliska. Odvtedy o sebe nedal vedieť.

Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) oznamuje, že v dňoch 23. a 24. apríla 2025 bude vo večerných a nočných hodinách pokračovať v čistení električkových tratí.

Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od predstavenia štyroch lokalít, kde vyrastú nové nájomné byty po odhalenie korupcie na Finančnej správe. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.