Občianske hliadky pomáhajú udržiavať čistotu a bezpečnosť na Juhu
Miestne občianske a preventívne hliadky (MOaPS) pôsobia v teréne už od apríla minulého roka a za desať mesiacov svojej činnosti preukázali významný prínos pre bezpečnosť a poriadok v mestskej časti Juh. Ich práca sa sústreďuje na viaceré kľúčové oblasti, od prevencie nebezpečného správania až po spoluprácu s políciou pri odhaľovaní priestupkov.

Jednou z hlavných úloh hliadok je dohliadať na bezpečný pohyb detí v rizikových oblastiach, akými sú napríklad železničné trate v okolí Malej stanice. Vďaka ich prítomnosti došlo k výraznému zníženiu nebezpečných prechodov cez koľajnice. Okrem bezpečnosti sa MOaPS venujú aj zlepšeniu čistoty v komunite. Obyvatelia sú vedení k udržiavaniu poriadku, čo sa prejavilo čistejším okolím obydlí. Hliadky zároveň pomáhajú na priechodoch pre chodcov, najmä na Južnej triede, Jantárovej a Gemerskej ulici, kde zabezpečujú bezpečný prechod pre deti aj dospelých.
Ďalšou významnou oblasťou ich činnosti je riešenie problematiky túlavých psov. V rámci tejto iniciatívy spolupracujú s útulkami a Regionálnym úradom verejného zdravotníctva, pričom realizujú opatrenia na zabezpečenie zvierat a ich kontrolu. Nevyhnutnou súčasťou je kastrácia, prípadne odobratie psov, ak je to potrebné. Hliadky sa podieľajú aj na prevencii kriminality. Od ich nasadenia sa podarilo eliminovať výskyt nelegálnych ležovísk, znížiť množstvo odpadu v uliciach a obmedziť pohyb osôb pod vplyvom omamných látok na verejnosti. Svojou činnosťou prispievajú k včasnému odhaľovaniu nelegálnych skládok, priestupkov a trestných činov, pričom sú nápomocné aj príslušníkom policajného zboru. Projekt je financovaný z Európskeho sociálneho fondu plus v rámci Programu Slovensko.
Galéria



Zdroj: (META/Mestská časť Košice-Juh)
Odporúčané články

Dvojúrovňová samospráva v Košiciach má svoje pozitíva, no vyvstávajú z nej aj určité problémy. Pre agentúru SITA to skonštatoval Jozef Andrejčák z Katedry verejnej politiky a teórie verejnej správy Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach. Ako Andrejčák ďalej uviedol, od roku 1990, keď bola dvojúrovňová samospráva v metropole východu zavedená, sa ukázali určité jej pozitíva, napríklad v podobe decentralizácie či subsiadiarity, ktoré sú pre dvojúrovňovú samosprávu typické.

Na ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) by mal vzniknúť priestor, kde bude môcť sídliť zástupca mesta Košice. Mesto Košice totiž podpísalo memorandum s ministerstvom investícií. Memorandum podpísali primátor Košíc Jaroslav Polaček (nezávislý) a minister investícií Samuel Migaľ (nom. Smer-SD).

Na viacerých košických sídliskách boli v posledných dňoch objavené nebezpečné predmety, ktoré ohrozujú psov. Miestni obyvatelia hlásia nálezy špendlíkov, žiletiek a iných ostrých predmetov ukrytých v potrave, ako sú párky či špekačky, na miestach, kde sa zvyčajne venčia domáci miláčikovia.