Občianske hliadky pomáhajú udržiavať čistotu a bezpečnosť na Juhu
Miestne občianske a preventívne hliadky (MOaPS) pôsobia v teréne už od apríla minulého roka a za desať mesiacov svojej činnosti preukázali významný prínos pre bezpečnosť a poriadok v mestskej časti Juh. Ich práca sa sústreďuje na viaceré kľúčové oblasti, od prevencie nebezpečného správania až po spoluprácu s políciou pri odhaľovaní priestupkov.

Jednou z hlavných úloh hliadok je dohliadať na bezpečný pohyb detí v rizikových oblastiach, akými sú napríklad železničné trate v okolí Malej stanice. Vďaka ich prítomnosti došlo k výraznému zníženiu nebezpečných prechodov cez koľajnice. Okrem bezpečnosti sa MOaPS venujú aj zlepšeniu čistoty v komunite. Obyvatelia sú vedení k udržiavaniu poriadku, čo sa prejavilo čistejším okolím obydlí. Hliadky zároveň pomáhajú na priechodoch pre chodcov, najmä na Južnej triede, Jantárovej a Gemerskej ulici, kde zabezpečujú bezpečný prechod pre deti aj dospelých.
Ďalšou významnou oblasťou ich činnosti je riešenie problematiky túlavých psov. V rámci tejto iniciatívy spolupracujú s útulkami a Regionálnym úradom verejného zdravotníctva, pričom realizujú opatrenia na zabezpečenie zvierat a ich kontrolu. Nevyhnutnou súčasťou je kastrácia, prípadne odobratie psov, ak je to potrebné. Hliadky sa podieľajú aj na prevencii kriminality. Od ich nasadenia sa podarilo eliminovať výskyt nelegálnych ležovísk, znížiť množstvo odpadu v uliciach a obmedziť pohyb osôb pod vplyvom omamných látok na verejnosti. Svojou činnosťou prispievajú k včasnému odhaľovaniu nelegálnych skládok, priestupkov a trestných činov, pričom sú nápomocné aj príslušníkom policajného zboru. Projekt je financovaný z Európskeho sociálneho fondu plus v rámci Programu Slovensko.
Galéria



Zdroj: (META/Mestská časť Košice-Juh)
Odporúčané články

Dve významné športové stavby v Košiciach, Košická Futbalová Aréna a Národné tenisové centrum (NTC) Košice, boli nominované v prestížnej ankete Stavba roka 2024. Súťažia v kategórii Cena verejnosti, kde o víťazovi rozhodujú hlasy ľudí.

V poslednom období sa mnohí obyvatelia Košíc zaujímajú o dôvody odstraňovania niektorých stromov v meste. Kým v určitých prípadoch ide o výrub na základe rozhodnutia okresného úradu, v iných situáciách je cieľom odstránenie inváznych drevín, čo ukladá platná legislatíva Slovenskej republiky. Tieto dreviny, ktoré nie sú pôvodné na našom území, predstavujú vážny problém pre životné prostredie, bezpečnosť aj infraštruktúru mesta.

V mestskej časti Košice-Staré Mesto sa pripravuje výstavba prvých štátom podporovaných nájomných bytov. Určené budú najmä pre mladé rodiny, ktoré nemajú možnosť získať hypotéku, hoci sú pracovne aktívne. Vďaka tejto iniciatíve sa dostupnosť bývania výrazne zlepší a nájomné bude stabilné a nižšie v porovnaní s komerčným trhom.