Prvé centrum excelentnosti vznikne na SPŠ elektrotechnickej v Košiciach
Škola sa bude podieľať na nastavovaní trendov moderného vyučovania, stane sa tak lídrom v odbornom vzdelávaní a príprave.

Na Strednej priemyselnej škole (SPŠ) elektrotechnickej v Košiciach, ktorej zriaďovateľom je župa, vznikne prvé Centrum excelentnosti v Košickom kraji. Škola sa stala súčasťou národného projektu Centrum excelentnosti v odbornom vzdelávaní a príprave (CEOVP). Ide o jedinú školu v rámci Košického kraja, ktorá splnila prísne kritériá kvality a stala sa súčasťou projektu v sektore informatika. V rámci Slovenska bolo vybraných len 16 stredných škôl v rôznych sektoroch. Centrá excelentnosti majú nastaviť najnovšie trendy vo vzdelávaní odborných predmetov, čo skvalitní odborné vzdelávanie a aktualizuje vzdelávacie programy.
Ku skvalitneniu odborného vzdelávania na SPŠ elektrotechnickej prispeje aj nové materiálno-technické vybavenie, ktoré škola získa z Programu Slovensko v rámci ďalšieho projektu. Jeho súčasťou je vytvorenie cloudového centra pre virtualizáciu, tematické hybridné učebne, učebne pre výučbu počítačovej bezpečnosti, kreatívne štúdio a kreatívne centrum či FabLab na podporu inovácií, kreativity a technologického rozvoja. Nové vybavenie budú využívať nielen žiaci, ale aj dospelí v rámci programu celoživotného vzdelávania, či učitelia, pre ktorých bude vytvorená nová metodika ich profesijného rozvoja. Väčšinová časť projektu bude na tejto škole cielená na oblasť informačných a komunikačných technológií. Projekt je aktuálne vo fáze finalizácie strategického plánu kvality školy.
„Prvky excelentnosti budeme na našej škole implementovať 30 mesiacov, a to až do júna 2027, kedy by sme sa mali certifikovať ako Centrum excelentnosti v odbornom vzdelávaní a príprave. Je pre nás cťou, že môžeme byť súčasťou tohto národného projektu. Našou snahou bude udržať si túto značku aj po skončení projektu. Očakávame, že naša škola sa dostane do povedomia širokej ale aj odbornej verejnosti ako škola s vysokým štandardom kvality, ktorá bude udávať trendy v odbornom vzdelávaní,“ uviedol riaditeľ školy Štefan Krištín.
Projekt spája relevantných partnerov ako štát, stredné odborné školy, vysoké školy, stavovské a profesijné organizácie, odbornú verejnosť aj zamestnávateľov na trhu práce. Garantom národného projektu je Štátny inštitút odborného vzdelávania. Projekt je realizovaný v rámci nového programového obdobia prostredníctvom Programu Slovensko a financovaný je zo zdrojov Európskeho sociálneho fondu plus.
Zdroj:(TS,KSK)
Odporúčané články

Dve významné športové stavby v Košiciach, Košická Futbalová Aréna a Národné tenisové centrum (NTC) Košice, boli nominované v prestížnej ankete Stavba roka 2024. Súťažia v kategórii Cena verejnosti, kde o víťazovi rozhodujú hlasy ľudí.

Po tom, čo sa tento týždeň spustila výroba teplej obaľovanej asfaltovej zmesi, začína mesto Košice v týchto dňoch so súvislými opravami chodníkov, výtlkov, prepadnutých častí a iných závad na cestách a chodníkoch vo svojom vlastníctve.

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky Igor ŠIMKO (HLAS – SD) a Andrej SITKÁR (SMER – SSD) vystúpili na verejnej diskusii týkajúcej sa budúcnosti Košíc a menšieho počtu mestských častí ako je to dnes. Diskusiu zorganizovala Katedra politológie Filozofickej fakulty UPJŠ a OZ Res Publica s účasťou viac ako 80 ľudí z celého politického spektra aj akademickej obce, či starostov. Predstavili svoj model 6 mestských častí a zároveň zmeny v Zákone o meste Košice, ktoré majú previezť 2.najväčšie mesto touto transformáciou samosprávy a ušetrením miliónov EUR Košičanov. Tie sa môžu investovať práve do hmatateľných služieb obyvateľom. Rozhodnutie je potrebné prijať do októbra 2025, keďže zmeny územnej povahy môžu byť prijaté do 1 roka pred konaním nasledujúcich volieb.