Spomienka na Juraja Szabadosa: 30 výročie úmrtia hudobnej legendy z Košíc
Dnes, 26. januára, si pripomíname 30. výročie úmrtia džezového skladateľa, inštrumentalistu, klaviristu, speváka a dirigenta Juraja Szabadosa, známeho ako „hudobný mág z Košíc“. Tento významný umelec, ktorý zasvätil svoj život rozvoju hudobnej kultúry na východnom Slovensku, by sa 6. marca tohto roku dožil 84 rokov.

Juraj Szabados sa narodil 6. marca 1941 v Košiciach a napriek počiatočným pochybnostiam o jeho talente sa vypracoval na jednu z najvýznamnejších osobností slovenskej hudobnej scény. Už v roku 1956 založil vlastné Sexteto a zložil svoju prvú skladbu Pár krásnych očí. Počas 60. rokov sa jeho meno stalo neodmysliteľnou súčasťou košickej hudobnej scény, pričom záujem o jeho tvorbu prejavili aj Československý rozhlas a televízia.
V roku 1967 získal Cenu východoslovenského krajského národného výboru za propagáciu slovenskej populárnej hudby. O rok neskôr so skupinou Popsextet odišiel na zahraničné turné do Nemecka a Švajčiarska. Napriek tomu, že mnohí muzikanti sa rozhodli v zahraničí zostať, Juraj Szabados sa vrátil na Slovensko, kde pokračoval v budovaní hudobnej scény. So svojou kapelou koncertoval po celej Európe a v roku 1971 sprevádzal vo švédskej televízii legendárnu speváčku Josephine Bakerovú.
Szabados bol nielen talentovaným hudobníkom, ale aj významným organizátorom kultúrneho života. Stál pri zrode Medzinárodného jazzového festivalu v Košiciach, spoluzaložil Jazz klub a podieľal sa na vzniku pesničkovej súťaže Košický zlatý poklad. Významným dielom v jeho tvorbe bola prvá slovenská rocková opera Dankovo srdce (1987), ktorá sa stala prelomovou v slovenskej hudobnej histórii.
“Na Ďurka si spomínam ako na človeka s obrovským srdcom. Bol mojou neoddeliteľnou súčasťou každého dňa, čo si pamätám. Bývali sme na jednom poschodí – ja s rodičmi a sestrou, a v druhom byte Ďurko s Ulkou (jeho manželkou). Dennodenne sme boli spolu, veľa pre mňa znamenal. Mal v sebe neskutočnú pokoru, láskavosť a chuť pomáhať. A obetavosť. Mal možnosť zostať s kapelou v zahraničí, ale bol (aj s bratom Gejzom) neskutočný lokálpatriot. Je to ťažké opísať , ale nesmierne mi chýba – nielen mne. Mala som len deväť rokov, keď zomrel,” s láskou spomína jeho neter Uršula.
Hoci počas svojej kariéry nenahral sólové albumy, jeho hudobný odkaz žije vďaka jeho skladbám a oceneniam, ktoré nesú jeho meno. Za prínos v oblasti hudby mu v roku 1997 mesto Košice udelilo Cenu mesta Košice in memoriam. Juraj Szabados zomrel 26. januára 1995 vo veku 53 rokov. Dodnes zostáva symbolom oddanosti hudbe a rodnému mestu.
Galéria


(FG)
Odporúčané články

Len nedávno sme na facebookovej stránke KOŠICE: DNES zdieľali video, v ktorom na Hlavnej ulici tancovali mladí Košičania a Košičanky. Táto udalosť je už roky neoddeliteľnou súčasťou májových dní v našom meste. Tanečníci mali na sebe oblečené tričká s farbami žltá a modrá, čo množstvo ľudí v komentároch pod príspevkom prijalo negatívne. Tieto farby sa totiž často spájajú s podporou Ukrajiny avšak pravdou je, že táto farebná kombinácia je aj oficiálnou súčasťou identity mesta Košice už roky.

V nedeľu 25. mája sa v Košiciach uskutoční druhý ročník slávnostného odovzdávania ocenení Zlatý dáždnik, ktoré udeľuje Komisár pre deti Slovenskej republiky. Toto výnimočné podujatie je určené pre rodiny a deti, ktorých životné príbehy sú výnimočné, inšpiratívne a zaslúžia si uznanie.

Ulice metropoly východu opäť zaplnili stovky bežcov s jasným cieľom – pomáhať tým, ktorí to najviac potrebujú. V stredu 14. mája sa v centre mesta uskutočnil už 17. ročník charitatívneho podujatia VSE City Run, ktoré je jedným z najväčších bežeckých podujatí svojho druhu na Slovensku.