V Košiciach odstránia krvné zrazeniny za pár minút vďaka novej technike
Slovenskí angiológovia zavádzajú do praxe revolučnú metódu mechanickej trombektómie, ktorá umožňuje odstránenie krvnej zrazeniny zo žilového systému v priebehu niekoľkých minút. Techniku aktuálne využívajú tri mesiace a prináša výrazné skrátenie liečby aj rýchlu úľavu pre pacientov.

„Ide o techniku, pri ktorej dokážeme zo žíl odstrániť krvné zrazeniny rýchlo, efektívne a s minimálnym rizikom ďalších komplikácií,“ vysvetlil primár Kliniky angiológie VÚSCH MUDr. Martin Koščo, PhD., MHA. Doteraz bola liečba trombózy založená najmä na postupnom rozpúšťaní zrazeniny prostredníctvom liekov alebo injekcií, pričom účinok sa dostavoval až po týždňoch či mesiacoch. V niektorých prípadoch sa zrazeniny rozpúšťali invazívnym spôsobom pomocou infúzií priamo do postihnutej žily, čo trvalo hodiny až dni.
„Mechanické odstránenie trombu sa dá zrealizovať v priebehu približne 15 až 20 minút a zároveň v takomto krátkom čase pociťuje pacient značnú úľavu,“ dodal intervenčný angiológ MUDr. Martin Koščo. Táto moderná liečba však nie je vhodná pre všetkých pacientov. Jej použitie podmieňujú viaceré faktory a najväčší prínos má predovšetkým u akútnych pacientov, u ktorých iné formy liečby predstavujú vyššie riziko. „Hovoríme o pacientoch s traumou, napríklad po autonehodách, tehotných ženách, ženách po pôrode, onkologických pacientoch či pacientoch, pri ktorých nie je možné použiť lieky na riedenie krvi,“ vysvetlil MUDr. Koščo.
Vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) v Košiciach bola nová metóda úspešne použitá u dvoch pacientov. „Aktuálne sme na začiatku, ale som si istý, že aj tento nový liečebný postup sa stane štandardom liečby angiologických ochorení v našom kardioústave, čo je výborná správa najmä pre pacientov,“ uzatvoril generálny riaditeľ VÚSCH MUDr. Štefan Lukačín, PhD., MHA.
Zdroj:(vusch.sk)
Odporúčané články

Mestskí poslanci v Košiciach diskutovali o racionalizácii počtu mestských častí (MČ) v Košiciach. Na rokovaní mestského zastupiteľstva bolo predstavených celkovo šesť modelov usporiadania samosprávy v druhom najväčšom meste na Slovensku.

Mesto Košice v spolupráci s Dopravným podnikom mesta Košice (DMPK) v súvislosti s opravami na moste VSS, ktoré realizuje Národná diaľničná spoločnosť posilňuje električkovú dopravu na a zo Sídliska nad Jazerom.

V rámci Programu Slovensko bolo pre územie UMR Košice vyčlenených spolu 133,8 milióna eur zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja EFRR. Jednotlivé projektové zámery financované z eurofondov sa postupne schvaľujú na Kooperačných radách UMR.