V Šaci by mal vzniknúť nový stredoškolský kampus
Pri Strednej odbornej škole (SOŠ) priemyselných technológií v Košiciach-Šaci by mal vzniknúť nový stredoškolský kampus. Prvé investície sa pohybovali na úrovni 1,6 milióna eur, Košický samosprávny kraj (KSK) chce z vlastných i mimorozpočtových zdrojov použiť na výstavbu areálu ďalších osem až desať miliónov.

„Projekt bude realizovaný v niekoľkých etapách. Už v rokoch 2021 – 2023 začal Košický samosprávny kraj s prvými investíciami do rekonštrukcie telocvične a plavárne,“ informoval kraj. Pripravená je tiež projektová dokumentácia na zníženie energetickej náročnosti existujúcej budovy. Škola bola úspešná pri žiadosti o financie z Integrovaného regionálneho operačného programu IROP, a to až s dvomi projektmi.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: V Košiciach sa začalo s výstavbou najmodernejšieho plaveckého komplexu
„Vďaka eurofondom dostal zelenú projekt na zvýšenie počtu žiakov na praktickom vzdelávaní, okrem toho prešlo obnovou materiálno-technické vybavenie na praktické vyučovanie,“ uviedla župa. Ako ďalej informovala na svojej webstránke, väčšina aktivít by mala byť uskutočnená do konca roka 2026, no projekt počíta s ďalším rozširovaním priestorov, v závislosti od vývoja.
Kampus má za cieľ poskytovanie excelentného vzdelania, a to ako v oblasti automobilových technológií, tak aj pri príprave budúcich hutníkov, strojárov a elektrotechnikov. Študentstvo by si mohlo vybrať z dvoj- až štvorročných programov. „Košický samosprávny kraj prepojí zamestnávateľov, začínajúcich podnikateľov/startupistov, univerzity, komunity a organizácie v regióne,“ uviedol KSK. Kampus by mal byť tvorený nielen školskými budovami, ale aj dielňami a laboratóriami, simulovanými výrobnými halami, administratívnymi priestormi pre organizácie klastra, ale aj študentskými internátmi a bytmi pre zamestnancov.
„Súčasťou areálu bude už existujúca plaváreň, moderná telocvičňa, vonkajšie ihriská a časom pribudne aj lekárska ambulancia a ďalšia potrebná infraštruktúra,“ doplnil samosprávny kraj. Návrh priestorov počíta i s tým, že študenti a pedagógovia by mohli spolu otvorene komunikovať nielen v triedach, ale tiež v takzvaných chill zónach a vonkajších zónach.
„Príchod investorov do Košického kraja, ale aj výborná súčasná spolupráca s už etablovanými zamestnávateľmi v kraji prináša možnosti nových pracovných miest pre kvalifikovaných odborníkov. Nová internátna škola alebo tiež boarding school s budúcou kapacitou 1 500 – 2 000 študentov a zamestnancov ponúkne tiež možnosť ubytovania pre žiakov aj zamestnancov. Chceme vytvoriť inšpirujúce prostredie, ktoré bude vychovávať kreatívnych mladých ľudí, preto je areál navrhovaný ako priestor učiacej sa komunity,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.



Zdroj: SITA, kl.
Galéria
Odporúčané články

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) odovzdala motoristom dva nové mosty nad budúcou R2 pri Košiciach. Jeden most zvýšil dopravný komfort medzi Košicami a obcou Kokšov-Bakša. Vďaka druhému sa zas zjednodušila cesta medzi metropolou východu a Košickou Poliankou.

Dvojúrovňová samospráva v Košiciach má svoje pozitíva, no vyvstávajú z nej aj určité problémy. Pre agentúru SITA to skonštatoval Jozef Andrejčák z Katedry verejnej politiky a teórie verejnej správy Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach. Ako Andrejčák ďalej uviedol, od roku 1990, keď bola dvojúrovňová samospráva v metropole východu zavedená, sa ukázali určité jej pozitíva, napríklad v podobe decentralizácie či subsiadiarity, ktoré sú pre dvojúrovňovú samosprávu typické.

Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) avizuje pokračovanie čistenia električkových tratí v pondelok 5. a utorok 6. mája 2025. Práce budú prebiehať vo večerných a nočných hodinách približne od 18:00 do 06:00 nasledujúceho dňa.