Ozbrojené sily si prevzali systémy protivzdušnej obrany Mantis
Ozbrojené sily SR si dnes (24. 10.) v priestoroch 11. brigády vzdušných síl v Nitre prevzali dva systémy protivzdušnej obrany Mantis, ktoré posilnia ochranu východnej hranice s Ukrajinou. Ako v tejto súvislosti informoval rezort obrany, slovenským ozbrojeným silám tieto systémy poskytlo bezodplatne a natrvalo Nemecko.

Systémy budú zaradené do výzbroje 11. brigády vzdušných síl a pôsobiť budú pri ochrane objektov osobitnej dôležitosti na východnom Slovensku. Celkovo tvorí obsluhu týchto systémov viac ako stovka vojakov, ktorí prešli kompletným technickým preškolením a cvičnými streľbami.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Ukrajine pomáhajú v boji proti Rusku slovenské technológie
„Je to dôkaz toho, že spojenectvo sa Slovensku opláca. Spolu s našou angažovanosťou v pomoci Ukrajine nám prináša nespočetné množstvo výhod, záruky obrany a ochrany, a ako môžeme vidieť dnes, aj možnosti posilňovania našich vlastných schopností,” povedal v tejto súvislosti minister obrany Martin Sklenár.
Každý z dvoch systémov podľa ministerstva obrany pozostáva z automatizovaných kanónov v počte šiestich kusov (s možnosťou rozšírenia na osem kusov), dvoch senzorových staníc a veliteľského stanoviska. Súčasťou dodávky z Nemecka je navyše aj päť kusov prehľadových rádiolokátorov s dosahom do 100 kilometrov a výcvik slovenských vojakov.
Systém Mantis je stacionárny, plne automatizovaný zbraňový systém, ktorý je určený na nepretržitú obranu pozemných objektov pred účinkami rakiet, delostreleckých systémov, mínometov a bezpilotných prostriedkov. Systém vyvinulo Nemecko primárne na ochranu základní v Afganistane, kde v minulosti nemeckí vojaci pôsobili.
Zdroj: SITA, sa.
Odporúčané články

Protestné zhromaždenie nazvané „Nie ruskému zákonu!” (podľa organizátorov ide o reakciu na pripravovanú legislatívu o mimovládnych organizáciách, ktorú časť občianskej spoločnosti i odbornej verejnosti kritizuje; vládna koalícia o tomto zákone tvrdí, že jeho cieľom je stransparentniť financovanie mimovládnych organizácií, a že je pripravený v súlade s pravidlami EÚ a s Ruskom nemá nič spoločné – pozn. SITA) sa začalo už tradične o 18:00 v priestore pri Dolnej bráne.

Viaceré mestá a obce v Košickom kraji sa v týždni od 31. marca do 4. apríla musia pripraviť na dočasné prerušenie dodávky elektrickej energie. Dôvodom sú plánované práce na zariadeniach distribučnej sústavy spoločnosti Východoslovenská distribučná (VSD).

V sobotu sa konal 7. ročník Ultramaratónu Miskolc – Košice, ktorý preveril nielen fyzickú pripravenosť, ale aj psychickú odolnosť účastníkov. Trasa dlhá 117 kilometrov spojila dve partnerské mestá a odštartovala v ranných hodinách v centre Miskolca. Cieľ bol tradične umiestnený na Dolnej bráne v Košiciach.