Šutaj Eštok odsudzuje vydieranie Slovenska zo strany Ukrajiny!
Predseda strany HLAS – sociálna demokracia, Matúš Šutaj Eštok, reagoval na rozhodnutie Ukrajiny zastaviť dodávky ropy pre Slovensko a Maďarsko.
Podľa Šutaja Eštoka Slovensko nikdy neodmietlo pomoc Ukrajine, či už humanitárnu, alebo iným spôsobom, a to aj napriek nedávnemu odmietnutiu ďalšej podpory vojenského konfliktu. “Nikdy sme neodmietli pomoc Ukrajine a aj po výmene vlády pokračujeme naďalej v poskytovaní humanitárnej pomoci. Jediné, čo sa zmenilo je, že odmietame naďalej podporovať vojenský konflikt dodávkou zbraní a vyzývame Rusko a Ukrajinu k mierovým rokovaniam,” uviedol.
Šutaj Eštok tiež kritizoval rozhodnutie Ukrajiny ako hrubé porušenie asociačnej dohody medzi Európskou úniou a Ukrajinou, ktoré podľa neho nemožno tolerovať. Zdôraznil, že Slovensko využije všetky dostupné právne prostriedky na ochranu svojich národnoštátnych záujmov. “Odstavenie dodávok ropy je hrubým porušením asociačnej dohody medzi Európskou úniou a Ukrajinou, ktoré nemôžeme tolerovať a využijeme všetky dostupné prostriedky európskeho práva na ochranu našich národnoštátnych záujmov.“
Predseda HLAS-u tiež zdôraznil, že ministerka hospodárstva Denisa Saková vedie rokovania s ukrajinskou stranou a slovenskými spoločnosťami Slovnaft a Transpetrol na rýchle vyriešenie situácie.
Šutaj Eštok uzavrel, že považuje tento krok Ukrajiny za nepochopiteľný a odmieta, aby Slovensko a jeho občania slúžili ako nástroj pomsty v prebiehajúcom konflikte.
Zdroj: (TS)
Odporúčané články
Katastrálne odbory 24 okresných úradov začnú od pondelka 13. januára poskytovať služby. Ako informovalo ministerstvo vnútra, služby budú poskytovať len za okresy vo svojej pôsobnosti. Postupne začnú fungovať pracoviská aj na ďalších okresných úradoch, o čom bude ministerstvo vnútra priebežne informovať.
Začiatok roka 2025 sa niesol v znamení prírastkov v zoologickej záhrade. Už od januára sa podarilo rozšíriť rady zvierat o osem nových mláďat.
Dnes si pripomíname Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu a utrpenie šesť miliónov židovských detí, žien a mužov počas druhej svetovej vojny. Dňa 27. januára 1945 vojaci červenej armády oslobodili tábor, ktorý sa do histórie zapísal, ako najväčší masový hrob v dejinách ľudstva. Nacisti a ich prisluhovači na tomto mieste zavraždili približne 1,1 milióna ľudí, z ktorých tvorili Židia viac ako 90 percent, pripomína na sociálnej sieti Múzeum holokaustu v Seredi. Múzeum bolo otvorené presne pred deviatimi rokmi na mieste odkiaľ boli Židia deportovaní ako do Auschwitz, tak aj Birkenau.