Takmer 60% Slovákov trpí obezitou. Toto je prvý krok k pomoci
Na Slovensku vznikne prvá telefonická linka pre problémy s obezitou. Ľuďom s obezitou umožní priamo sa spojiť s lekármi špecializovanými na liečbu obezity a s ňou spojených komorbidít. Odstráni bariéry, ktoré jedincom s obezitou doteraz neumožňovali začať svoje ochorenie riešiť. Informovala o tom Slovenská obezitologická asociácia (SOA).

„V súčasnosti takmer 60 percent dospelých Sloveniek a Slovákov trpí preobezitou a obezitou. Ak tieto percentá premietneme do absolútnych čísel, ide o obrovské množstvo dospelých osôb, ktorým taktiež musíme venovať patričnú odbornú pozornosť. Vzdelávanie členov multidisciplinárneho tímu venujúceho sa manažmentu pacientov s obezitou považujeme v tomto smere za rozhodujúce a kľúčové,“ uviedla prezidentka SOA Ľubomíra Fábryová.
Ľudia s obezitou pritom často nevyhľadajú potrebnú pomoc, pretože nevedia, na koho sa majú obrátiť, neuvedomujú si, že obezita je ochorenie, ktoré vyžaduje lekársku pomoc, nenachádzajú oporu blízkych, pri viacerých pokusoch o redukciu hmotnosti zlyhali, alebo sa hanbia.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Vládny kabinet potvrdil dodávku elektriny pre domácnosti so zastropovanou cenou
Ako to bude prebiehať?
Telefonická linka pre ľudí s obezitou bude spustená 3. októbra tohto roka (2023). Spoplatnená je ako bežný hovor, a to vo výške podľa platných taríf jednotlivých operátorov. „Očakávame, že linka umožní ľuďom, ktorí majú pochybnosti, či ich stav hraničí s obezitou, alebo dlhodobo neúspešne bojujú s obezitou, spojiť sa a konzultovať svoj zdravotný stav s lekárom, ktorý pomôže zorientovať sa v problematike ochorenia a v prípade potreby ich nasmeruje na odborné pracovisko, ktoré sa venuje manažmentu (pre)obezity,” tvrdí Fábryová.
Linka podľa nej nenahrádza komplexnú liečbu obezity, ale je prvým krokom k zdravšiemu životu a je dostupná aj pre tých, ktorí sa osobným stretnutiam s lekárom doteraz vyhýbali alebo majú pochybnosti o svojom metabolickom zdraví a nevedia, kde začať.
Zdroj: (SITA, dim)
Odporúčané články

Európa sa môže ocitnúť vo vodnej kríze, kedy dostupnosť vody nebude samozrejmosťou. Vodárenská infraštruktúra v celej Európe, nielen na Slovensku, je zastaraná a vyžaduje si obrovské investície. Riešenie tejto situácie bez využitia inovatívnych foriem financovania, či zapojenia súkromného sektora nebude možné. A to zas nebude možné bez odpolitizovania témy a zreálnenia regulácie. Vyplynulo to z diskusie za okrúhlym stolom na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli venovanej European Water Resilience Strategy – EWRS (Európskej stratégii vodnej odolnosti). Tá sa prirodzene dotýka aj Slovenska.

Tento utorok zasadala Mestská rada – poradný orgán mestského zastupiteľstva, ktorá sa okrem iného zaoberala aj viacerými návrhmi na zmenu územného členenia košickej samosprávy, o ktorých majú hlasovať mestskí poslanci. Niektoré z návrhov však nesplnili legislatívne požiadavky, aby mohli byť predložené na najbližšie, aprílové rokovania mestského zastupiteľstva a zároveň im chýbala hlbšia analýza ekonomických dopadov na mesto.

Od 1.4.2025 platí na Slovensku nová daň z finančných transakcií (DFT), ktorú schválila vláda ako súčasť konsolidačných opatrení štátneho rozpočtu. Ide o poplatok, ktorý sa účtuje z odchádzajúcich platieb podnikateľov a právnických osôb. Zavedenie dane prinieslo množstvo otázok, preto prinášame prehľad najdôležitejších informácií.