Valentínska kvapka krvi v Košickom kraji: Iniciatívy sa zúčastnili župan i primátor Košíc (FOTO)
Deň svätého Valentína, tradične vnímaný ako sviatok zamilovaných, nadobudol na Slovensku v posledných rokoch nový rozmer. Ľudia si tento deň spájajú nielen s výmenou darčekov a prejavmi lásky k svojim polovičkám, ale aj s akciou, ktorá má hlbší spoločenský význam – Valentínskou kvapkou krvi.
Krv darovali aj pracovníci KSK
Táto iniciatíva, ktorá v Košiciach prebieha pod záštitou Červeného kríža, už druhý rok v rade vyzýva občanov, aby prejavili lásku a solidaritu trochu netradičným spôsobom, darovaním krvi. Dar krvi je vnímaný ako dar života, pretože krv je najvzácnejšia tekutina, ktorá môže zachrániť životy. Hematologicko-transfúziologické oddelenie Nemocnice AGEL Košice-Šaca v spolupráci s Univerzitným vedeckým parkom TECHNICOM v stredu (14. 2.) zorganizovali valentínsky mobilný odber krvi. Na výzvu „Daruj kvapku krvi s láskou“ zareagovalo sedemdesiat dobrovoľníkov, vďaka ktorým sa podarilo získať takmer 28 litrov nenahraditeľnej tekutiny
V stredu 14. februára si vyhrnuli rukávy aj úradníci KSK, aby prispeli k iniciatíve darovania valentínskej kvapky krvi. Aj napriek tomu, že predseda KSK Rastislav Trnka nemohol byť prítomný priamo na akcii vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach, zúčastnil sa odberu na pracovisku Národnej transfúznej služby SR, čím prispel svojou kvapkou krvi.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Košičania môžu opäť využiť bezplatnú právnu poradňu
Kampaň “Valentínska kvapka krvi”, ktorá na Slovensku odštartovala s cieľom podporiť darcovstvo krvi a zvýšiť povedomie o jeho dôležitosti, potrvá do 13. marca 2024. Je to príležitosť pre všetkých vhodných darcov, aby ukázali svoju oddanosť a pomoc druhým, často neznámym ľuďom. Darovanie krvi je gesto solidarity, ktoré má hlboký význam nielen pre prijímateľov, ale aj pre darcov samotných.
Galéria
Primátor Košíc získal Zlatú plaketu
Jedným z darcov bol aj primátor mesta Košice Jaroslav Polaček, ktorý sa stal darcom v priestoroch Národnej transfúznej služby a pre ktorého bol tento odber už 40. v poradí. Za tento významný míľnik mu bola udelená Zlatá plaketa – symbol dlhodobej oddanosti a pomoci. Darovanie krvi je aktom, ktorý má nevyčísliteľnú hodnotu. Nielenže môže zachrániť životy, ale tiež posilňuje spoločenské povedomie o dôležitosti vzájomnej pomoci a solidarity.
,,Najväčšia odmena je pocit, že aj moja kvapka krvi môže pomôcť druhým a možno aj zachrániť život. Byť Zlatým darcom krvi prináša pocit naplnenia, že moje činy môžu mať hlboký a pozitívny vplyv na životy iných ľudí,” uvádza primátor.
Darcovia krvi v trebišovskej nemocnici zažili netradičný valentínsky odber
V trebišovskej nemocnici sa toto valentínske obdobie nieslo v duchu lásky a pomoci. Darcovia krvi, ktorí navštívili hematologicko-transfúziologické oddelenie, boli privítaní netradične. Čakali na nich valentínske zdravé raňajky, tematická výzdoba a drobné darčeky vrátane sladkých prekvapení. Okrem toho prvodarcovia mali možnosť dozvedieť sa viac o svojej krvnej skupine.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Slovensko má novú hlavnú hygieničku. Mikasa nahradila členka Hlasu
Akcii “Som tvoj typ?” dominuje myšlienka, že poznať svoju krvnú skupinu a Rh faktor je kľúčové v prípade zdravotných komplikácií alebo nepredvídateľných situácií. Tento výnimočný valentínsky odber krvi, ktorý kombinuje darovanie s možnosťou spoznať viac o vlastnej krvi, prebieha až do 23. februára. Darcovia tak nielen že pomáhajú tým, ktorí sú v núdzi, ale súčasne získavajú cenné informácie o sebe.
Odberové dni sú naplánované na 16., 21. a 23. februára, vždy od 7.00 do 10.00 hodiny, čo dáva mnohým príležitosť stať sa súčasťou tejto jedinečnej iniciatívy. Tento prístup nielenže oslavuje ducha Valentína spojením lásky a pomoci, ale zároveň zdôrazňuje dôležitosť darcovstva krvi a sebapoznania v oblasti zdravotnej prevencie a bezpečnosti.
(NM)