Vianoce budú opäť DRAHŠIE, nárast cien bude pre mnohých DEVASTAČNÝ
Blíži sa december, počas ktorého Slováci pre vianočné sviatky nakupujú najviac. Decembrové tržby obchodníkov tak zvyčajne bývajú o desiatky percent vyššie ako počas iných mesiacov. No ako povedala analytička Wood & Company Eva Sadovská, aj tento rok si za vianočné nákupy potravín a darčekov priplatíme.
POTRAVINY DRAHŠIE AŽ O DESAŤ PERCENT
Posledný štvrťrok je z pohľadu maloobchodu najsilnejším obdobím roka. V tomto období predstavujú tržby maloobchodu podľa analytičky až 28 % z tých celoročných. No ľudí ovplyvňuje vysoká inflácia, viaceré potraviny v tomto roku zaznamenávajú dvojciferné tempo rastu. „Odhadujeme, že za tohtoročný predvianočný nákup potravín zaplatí slovenská domácnosť zhruba o 8 až 10 % viac ako vlani,“ povedala Sadovská.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Počas vykurovacej sezóny si dajte pozor na KONTROLY. Môže vám hroziť mastná pokuta
Z darčekov, ktoré ľudia najčastejšie nakupujú pre svojich blízkych, sú aktuálne drahšie ako pred rokom:
- výrobky pre osobnú hygienu, a to o 8,4 %,
- hudobné nástroje o 7,7 %,
- šperky o 7 %,
- oblečenie vychádza drahšie o 5,7 %,
- za knihy platíme viac o 5,4 %.
- od zhruba 2 do 4,5 % si priplácame aj za fotoaparáty, kávovary, počítače, športové vybavenie, obuv, bicykle či hračky.
Najpomalší nárast cien spomedzi typických darčekov zaznamenali mobilné telefóny a hodinky, a to o 1,6 % a 1,1 %.
KTORÉ DOMÁCNOSTI SÚ OHROZENÉ?
„Pre viaceré domácnosti je aktuálne zdražovanie doslova devastačné,“ konštatuje analytička. Pri nákupoch šetria, uprednostňujú nevyhnutné tovary pred luxusnejšími, resp. lacnejšie pred drahšími. Ide predovšetkým podľa Sadovskej o nízkopríjmové domácnosti, domácnosti nezamestnaných, jedného rodiča s deťmi, seniorov či domácnosti s telesne znevýhodnenými členmi.
Medziročne nastala zmena aj pri efekte tzv. odloženej spotreby. Vlani využívali Slováci pri nákupoch, nielen predvianočných, tzv. vynútené úspory. Išlo o také finančné prostriedky, ktoré si ušetrili počas lockdownov z predchádzajúcich dvoch rokov 2020 a 2021. V aktuálnom roku sa už však tento vankúš úspor podľa Sadovskej vyčerpal. To sa prejavilo aj na slabšej spotrebe domácností.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Košičania si od pondelka budú môcť vychutnať vianočné trhy na Terase
Na druhej strane, pozitívnym signálom pre obchodníkov je podľa analytičky aktuálny vývoj spotrebiteľskej nálady. Indikátor spotrebiteľskej dôvery sa z mesiaca na mesiac zlepšuje a v októbri dosiahol najvyššiu hodnotu od druhej polovice roka 2021. Spotrebitelia pozitívnejšie vnímajú finančnú situáciu svojich domácností či tvorbu úspor. Priaznivejšie vidia aj vývoj celkovej hospodárskej situácie či vývoj nezamestnanosti v krajine.
Zdroj: SITA (br)
Odporúčané články
V decembri sa tradične mení cestovný poriadok vlakov osobnej prepravy. Vlaky Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) budú jazdiť v nových časoch a zvýšia svoj počet i frekvenciu jazdy. Nový Grafikon vlakovej dopravy (GVD) 2024/2025 začne platiť v nedeľu 15. decembra 2024 a jeho cieľom je zvýšenie efektívnosti a komfortu cestujúcich. Pozrite si najdôležitejšie zmeny.
Od januára 2025 čakajú domácnosti zmeny v cenách energií a služieb, ktoré ovplyvnia ich mesačné výdavky. Podľa informácií Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) dôjde k zvýšeniu cien plynu, pričom ceny elektriny mierne poklesnú. Novinkou je zavedenie dvojzložkovej ceny za vodné a stočné.
Od nedele 1. decembra 2024 dôjde k viacerým zmenám a úpravám v prevádzke MHD v Košiciach. Dopravný podnik mesta oznámil nové časy odchodov spojov, doplnenie liniek a zmeny trás, ktoré majú zlepšiť plynulosť dopravy a prispôsobiť sa potrebám cestujúcich.