Vystúpenie Krampus Čertov v Poprade odmieta 1 700 ľudí. Mesto s akciou takisto nesúhlasí
Mesto Poprad nesúhlasí s akciou Krampus Čerti s ohľadom na petíciu s viac ako 1 700 podpismi občanov, ktorí si ju na území mesta neželajú. Uvádza sa to v stanovisku mesta, ktoré agentúre SITA poskytla jeho hovorkyňa Jarka Hlaváčová.

Výzvu k podpisom za odmietnutie akcie čítali v nedeľu (19. 11.) aj v popradských kostoloch, začalo sa tiež so zberom podpisov formou petície. Organizátori akcie však spustili vlastnú petíciu, aby sa podujatie počas nasledujúceho víkendu uskutočnilo. Na internete ju podpísalo päťsto ľudí.
Akcie majú byť podľa výzvy v rozpore s kresťanskými hodnotami
Text výzvy k podpisom za odmietnutie akcie aj do budúcich rokov poukazuje na to, že v Poprade žijú aj veriaci ľudia, ktorí si neprajú akcie, ktoré „sú v rozpore s kresťanskými hodnotami a učením, propagujú a zľahčujú zlo tým, že reálne satanské bytosti predstavujú ako imaginárne postavy zo sveta rozprávky“.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: TANAP dokončil návštevný poriadok. Platí od polovice decembra
Podľa nich takýto pochod nie je súčasťou slovenskej kultúry, ale starovekej tradície z alpskej oblasti. Samotné masky podľa nich vzbudzujú hrôzu a môžu mať na deti či dospelých traumatizujúce účinky. Poukázali tiež na to, že akcia sa má konať na otvorenom priestranstve v centre mesta, kde sa v danom čase zvyčajne nachádzajú mnohé rodiny s malými deťmi na prechádzkach.
Organizátori nechcú nerešpektovať úrady
Organizátori z Krampus Tatry uviedli, že na podujatie sa tešilo veľa ľudí. „Je to niečo, čo tu nablízku nebolo a nie každý si môže dovoliť vycestovať za Krampus Čertmi do zahraničia,“ poznamenali pre SITA. Oznámenie o verejnom podujatí podľa ich vyjadrenia poslali tak, ako im prikazuje zákon, a v stanovenej lehote. Tvrdia však, že nechcú nerešpektovať úrady. Podľa nich ale malo ísť v rámci podujatia iba o prechod maximálne troch čertov mestom a možnosť pre ľudí odfotiť sa s nimi za dobrovoľný príspevok.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Nemocnica v Bardejove získala nové ambulancie záchrannej zdravotnej služby
„Ak mesto nesúhlasí s týmto podujatím, tak dúfam a verím, že ak bude Mikuláš v meste, tiež tam nebude žiaden čert. Išlo by tým pádom o diskrimináciu. Prečo jedna skupina čertov môže, a iná zase nie,“ reagovali vo vyjadrení organizátori.
Zdroj: SITA (fa)
Odporúčané články

Mesto Košice uspelo s projektom mapovania verejných budov, z európskych zdrojov naň získalo viac ako šesť miliónov eur. Projekt má za cieľ vytvorenie digitálneho nástroja, ktorý by mal mapovať verejné budovy v Košiciach a ich stav. Ako uviedol primátor mesta Košice Jaroslav Polaček (nezávislý) vďaka projektu by mohli odhaliť miesta a budovy, ktoré nie sú vhodne využité.

Na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach zavŕšili tretiu etapu rozsiahlej modernizácie priestorov Právnickej fakulty. Ako informovala hovorkyňa UPJŠ Laura Hoľanová, modernizáciou prešli štyri prednáškové miestnosti v priestoroch fakulty na Kováčskej ulici v Košiciach. Ozrejmila, že cieľom bolo architektonicky a dizajnovo zjednotiť a zmodernizovať interiéry učební.

Dvojúrovňová samospráva v Košiciach má svoje pozitíva, no vyvstávajú z nej aj určité problémy. Pre agentúru SITA to skonštatoval Jozef Andrejčák z Katedry verejnej politiky a teórie verejnej správy Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach. Ako Andrejčák ďalej uviedol, od roku 1990, keď bola dvojúrovňová samospráva v metropole východu zavedená, sa ukázali určité jej pozitíva, napríklad v podobe decentralizácie či subsiadiarity, ktoré sú pre dvojúrovňovú samosprávu typické.