Očkovacie centrum pri UNLP má za sebou prvé očkovanie proti HPV
Prvé tohtoročné očkovanie proti ľudskému papilomavírusu má za sebou očkovacie centrum pri Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach. Ďalšie očkovanie je naplánované na utorok (16. 1.). Proti vírusu sa bude dať v Košiciach zaočkovať aj 6. a 20. februára či 5. a 12. marca tohto roku.

Ako ďalej informovala Silvia Krpelanová, vakcína je plne hradená zdravotnou poisťovňou pre 12, 13 a 14-ročné deti. Nie je nutné sa vopred objednávať či registrovať. „Staršie dievčatá a chlapci do 18 rokov môžu využiť benefit zdravotných poisťovní, ktoré preplácajú spätne časť ceny vakcíny,” uviedla Krpelanová.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Danko si PORIADNE ZAVARIL: Havaroval a odišiel z miesta NEHODY. Opozícia chce jeho KONIEC VO FUNKCII
S HPV sa počas života stretne osem z desiatich ľudí, má približne 150 typov, z ktorých sú niektoré neškodné a iné zas spôsobujú rakovinu alebo genitálne bradavice. „HPV sa prenáša sexuálnym stykom aj kontaktom slizníc a je najčastejšie sexuálne prenosnou infekciou. Keďže vírus sa často neprejaví symptomaticky, väčšina ľudí ani nevie, že ho má. Zistiť sa to dá testovaním,” dodala Krpelanová.
Zdroj. (SITA, vr)
Odporúčané články

Krátko pred pol jednou v noci došlo v sobotu k rozsiahlemu požiaru kontajnerov na komunálny odpad, ktorý poškodil aj v blízkosti zaparkovaný obytný príves. Polícia udalosť vyšetruje ako trestný čin poškodzovania cudzej veci.

Hlavné železničné stanice v Košiciach a Bratislave sa pred Veľkou nocou opäť stanú miestami duchovného významu. Veriaci budú mať možnosť prijať sviatosť pokánia priamo na staniciach, informovala Konferencia biskupov Slovenska.

Európa sa môže ocitnúť vo vodnej kríze, kedy dostupnosť vody nebude samozrejmosťou. Vodárenská infraštruktúra v celej Európe, nielen na Slovensku, je zastaraná a vyžaduje si obrovské investície. Riešenie tejto situácie bez využitia inovatívnych foriem financovania, či zapojenia súkromného sektora nebude možné. A to zas nebude možné bez odpolitizovania témy a zreálnenia regulácie. Vyplynulo to z diskusie za okrúhlym stolom na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli venovanej European Water Resilience Strategy – EWRS (Európskej stratégii vodnej odolnosti). Tá sa prirodzene dotýka aj Slovenska.