Braillove písmo či virtuálny sprievodca. Kultúrny zážitok bude aj pre nepočujúcich a nevidiacich
Múzeum Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici čaká v tomto roku informačná debarierizácia. Expozície chce viac sprístupniť pre nepočujúcich a ľudí s mentálnym postihnutím, ale aj pre nevidiacich a slabozrakých. Pomôcť v tomto smere majú napríklad videá a virtuálni sprievodcovia s tlmočníkom v posunkovom jazyku, či informačné tabule a iné materiály v Braillovom písme.

Na tento zámer by malo ísť viac ako 41-tisíc eur, vyplýva to z oznámenia vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie. Debarierizáciu označilo múzeum za kľúčový prvok environmentálnej výchovy v rámci sprístupňovania kultúry znevýhodneným skupinám.
Projekt múzea nazvaný Informačná debarierizácia múzea sa zameriava na zavádzanie nových trendov v oblasti environmentálnej výchovy a využíva moderné technológie. „Múzeum TANAPu prezentuje dedičstvo Tatranského národného parku a chce byť prístupné pre všetkých vrátane osôb so špeciálnymi potrebami,“ uvádza sa v materiáloch k projektu. Múzeum chce prostredníctvom neho podporiť výchovu a zvýšiť environmentálne povedomie.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Vo Vysokých Tatrách padla ROZSIAHLA lavína! Zasiahnuté mali byť tri osoby (FOTO)
V rámci projektu sú plánované spomínané opatrenia pre nepočujúcich a osoby s mentálnymi poruchami, zámerom je ponúknuť im rovnocenný prístup k múzeu. Múzeum tak chce zaobstarať virtuálneho sprievodcu obsahujúceho 27 videí v posunkovom jazyku, ktorý bude popisovať tematické bloky v expozícii, doplnené o titulky. Počíta tiež so zážitkovou mapou obsahujúcou súbor piktogramov či taktilnými predmetmi, teda modelmi živočíchov, biotopov i neživej prírody.
Zážitok pre viaceré zmysly
Pre sprístupnenie expozícií pre nevidiacich či slabozrakých chce múzeum nechať inštalovať reliéfnu mapu popisujúcu rozmiestnenie expozícií, doplnenú o audio komentár. Poslúžiť by im mal aj upravený dokumentárny film s audiokomentárom doplnený okrem iného o posunkové tlmočenie pre nepočujúcich. Reliéfne grafiky a modely majú umožniť hmatový zážitok z expozície, komentáre poskytnúť podrobný popis expozícií a diel. Pribudnú napríklad aj popisné tabule či Atlas rastlín v Braillovom písme.
Zdroj: (SITA, fa)
Odporúčané články

Centrum metropoly východu má odnes ďalšiu atrakciu. Nielen fanúšikovia športu si odteraz každý deň od 8.00 do 20.00 hod. môžu „zabehnúť“ do tzv. MarathonPointu (Maratónskeho domu) na Hlavnej 57. Ten nielenže prevedie všetkých návštevníkov bohatou históriou Medzinárodného maratónu mieru (MMM) až k súčasnosti, ale bude aj dejiskom kultúrnych a spoločenských podujatí, výstav a ďalších aktivít týkajúcich sa MMM.

Na ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) by mal vzniknúť priestor, kde bude môcť sídliť zástupca mesta Košice. Mesto Košice totiž podpísalo memorandum s ministerstvom investícií. Memorandum podpísali primátor Košíc Jaroslav Polaček (nezávislý) a minister investícií Samuel Migaľ (nom. Smer-SD).

V súvislosti s jarným upratovaním a ekologickým nakladaním s odpadmi sa mesto Košice so spoločnosťou Kosit dohodlo na rozšírení otváracích hodín zberných dvorov od 1. do 30. mája. Všetkých šesť zberných dvorov na uliciach Jarmočná, Pri bitúnku, Magnezitárska, Popradská, Napájadlá a Železiarenská, bude počas mája otvorených aj v nedeľu, v čase od 8.00 do 16.00. hod.