Vojenský bunker je plne zrekonštruovaný. Obsahuje veci z minulého storočia
Vojenský bunker v prímestskej rekreačnej lokalite Schulerloch v Spišskej Novej Vsi je už po mesiacoch úprav prístupný verejnosti. Návštevníci v ňom uvidia nielen autentické vojenské predmety z obdobia 60. až 80. rokov minulého storočia, ale aj staré zdravotnícke vybavenie.
Mini expozícia je venovaná spomienke na činnosť vojenského útvaru 3521 v Spišskej Novej Vsi. Uviedla to na sociálnej sieti samospráva, ktorá ho nechala zrekonštruovať. Na projekt získala dotáciu vo výške 30-tisíc eur z výzvy Terra Incognita Krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus. Spolufinancovala ho z vlastného rozpočtu. Vstup do bunkra je bezplatný.
Bunker vyčistili, vymaľovali a upravili aj jeho okolie
Zámerom mesta bolo vytvoriť novú atrakciu či bod záujmu, ktorý obohatí ponuku pre domácich i návštevníkov a zatraktívni danú lokalitu. Pôvodne bunker pripomínal obyčajnú pivnicu, postupne ho ale vyčistili a vymaľovali. Rovnako upravili aj jeho okolie, pribudlo tiež drevené posedenie.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Ľadové sochy zaplavili Vysoké Tatry, porotu najviac ohúrili MONGOLI (FOTO)
„Návšteva bunkra je okrem individuálnych návštevníkov vhodná aj pre školské skupiny, kedy v rámci vychádzok a branných cvičení môžu obohatiť vzdelávanie zážitkovou formou a prepojiť pohyb v prírode s dejepisom a občianskou náukou,“ pripomenulo mesto. Kým informačná tabuľa pred bunkrom sa venuje typu bunkra ÚŽ-6, vnútorná tabuľa obsahuje informácie o fungovaní železničného vojska a spomínaného vojenského útvaru v Spišskej Novej Vsi.
Dnu sa dostanete pomocou čipu alebo aplikácie
Vojenský úkryt patrí medzi tie, ktoré sa hromadne budovali od začiatku 60-tych rokov 20. storočia, a to pre výcvikové účely. Reálne však nikdy nebol využívaný. Ako v minulosti vysvetlila pre agentúru SITA Mária Dutková z referátu cestovného ruchu a zahraničných vzťahov na tamojšom mestskom úrade, pred úpravou bol bunker otvorený, bez dverí. Po novom tam osadili dvere so špeciálnym zámkom.
Vstup do neho je možný dvoma spôsobmi, pomocou čipu alebo mobilnej aplikácie. Čip si môžu záujemcovia zapožičať za zálohu v Turistickom informačnom centre na Letnej ulici v centre mesta. V prípade mobilnej aplikácie je nutné pripojenie na internet a bluetooth. Presné inštrukcie zverejnilo mesto na sociálnej sieti, ale aj internetovej stránke v časti pre návštevníkov pod ponukou Čo zažiť. Samospráva zároveň upozorňuje, že pri odchode je potrebné dvere zamknúť podľa inštrukcií.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: KNIHOMOĽOV pribúda, v Prešovskom kraji navštívilo knižnice vyše POL MILIÓNA čitateľov
Vstup je na vlastnú zodpovednosť
Vstup pre návštevníkov do bunkra je podľa mesta možný len na vlastné nebezpečenstvo a zodpovednosť. Deti do 15 rokov majú napríklad vstup povolený iba so sprievodom osôb starších ako 18 rokov, v bunkri môže byť maximálne desať ľudí. Pre vstup do bunkra je tiež nutné mať vlastný zdroj svetla. Návštevníci sa k nemu v zime dostanú aj na bežkách, a to vďaka bežeckým tratiam, v prípade peších odporúča mesto trasu od strelnice, po modrej značke.
Zdroj: (SITA, fa)
Galéria
Odporúčané články
Dnešný zápas medzi FC Košice a Slovanom Bratislava priniesol presne to, čo fanúšikovia futbalu očakávali – emócie, drámu aj gólové momenty. Duel dvoch rozdielnych svetov slovenského futbalu skončil remízou 1:1, no priebeh stretnutia zanechal v divákoch množstvo zaujímavých dojmov.