Inflácia by mala klesať. Čakajú tak Slovensko nižšie ceny za potraviny?
Inflácia by mala v tomto roku klesať. Na štvrtkovej odbornej konferencii to uviedol predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Peter Mihók. V prípade absencie výraznejších externých šokov komora očakáva, že v tomto roku bude pokračovať dezinflačný trend z posledných mesiacov. Za celý tento rok by mala miera inflácie na Slovensku dosiahnuť hodnotu blízku 5 %.

No pri pokračovaní aktuálnych trendov by sa už miera inflácie na Slovensku koncom roka mala podľa komory pohybovať blízko inflačného cieľa Európskej centrálnej banky, teda blízko úrovne 2 %. Prognóza ďalšieho spomaľovania inflácie je podporená aj cenovým vývojom v eurozóne a tiež cenovým vývojom v produkčnej sfére, kde sa už v druhom polroku 2023 vo viacerých odvetviach prejavil medziročný pokles cien.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Malé nemocnice majú problém s nedostatkom peňazí. Mzdy pre zamestnancov sú ohrozené
Podľa Kamenického, by mala ísť inflácia pod 6 percent
Ako vo svojom vystúpení uviedol minister financií SR Ladislav Kamenický, čo sa výrazného zdražovania týka, sme už „za zenitom“. Inflácia okolo pätnástich percent sa nás už netýka, aktuálne sa nachádza pri šiestich percentách a malo by to ísť podľa neho ešte nižšie. Zásluhu na tom má podľa ministra to, že vláda pomohla s cenami energií a inflačné tlaky sa tak zmiernili.
„Dnes nás najviac trápia ešte stále ceny potravín, tie sú vysoké,“ povedal Kamenický. Vláda sa podľa neho snaží robiť k tomu opatrenia, ktoré nateraz nechcel konkretizovať. „Chceme tlačiť na to, aby sa znižovali ceny potravín na Slovensku,“ uzavrel Kamenický.
Zdroj: (SITA, br)
Odporúčané články

Mladí Slováci sa od rodičov osamostatňujú pomerne neskoro, tesne pred dovŕšením 31 rokov. Potvrdili to nové čísla Eurostatu za rok 2024. „Je to je druhý najvyšší vek spomedzi všetkých krajín Európskej únie,“ skonštatoval analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Na prvom mieste sa nachádza Chorvátsko s vekom nad 31 rokov, v tesnom závese za Slovenskom sa nachádza Španielsko a Taliansko. Priemerný vek odchodu z domu v rámci krajín Európskej únie je asi 26 rokov.

Od 1. mája 2025 vstupujú do platnosti úpravy tarifného systému Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK), ktoré sa dotknú najmä krátkych vzdialeností, doplnkových služieb a horskej dopravy vo Vysokých Tatrách.

V prvom štvrťroku 2025 vzrástli ceny bývania o štyri percentá oproti predchádzajúcemu štvrťroku. K najvýraznejšiemu zdražovaniu prišlo medzi decembrom a januárom a týkalo sa predovšetkým starších bytov. Vyplýva to z aktuálnej správy analytika Národnej banky Slovenska Romana Vrbovského. Podľa neho sa ceny bytov už nachádzajú na vyššej úrovni ako v roku 2022.